Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Koniec strajków na kolei w Niemczech! Osiągnięto porozumienie w sporze płacowym

deutsche bahn
Foto: Pixabay
Podróżujący niemiecką koleją mogą odetchnąć z ulgą: niekończące się strajki maszynistów zostały zażegnane! Związek zawodowy maszynistów ogłosił, że GDL i Deutsche Bahn osiągnęły porozumienie po miesiącach negocjacji zbiorowych. Oto pierwsze szczegóły.

Maszyniści otrzymają 35-godzinny tydzień pracy. Deutsche Bahn ogłosiła, że uzgodniono stopniową redukcję godzin pracy. Na początku 2026 roku czas pracy zostanie skrócony do 37 godzin z pełną rekompensatą. Czas pracy będzie stopniowo skracany aż do 2029 roku. Maszyniści będą wówczas mogli pracować od 35 do 40 godzin. Ci, którzy chcą pracować 40 godzin, mogą to zrobić za około 2,7% więcej wynagrodzenia.

Redukcje do 36 godzin od 2027 roku, do 35,5 godzin od 2028 roku i do 35 godzin od 2029 roku są planowane na kolejne lata. Redukcje te nie będą jednak automatyczne, ale będą wdrażane na wniosek pracownika.

Wynagrodzenie wyższe o 420 euro

Strony uzgodniły również podwyżkę wynagrodzenia o 420 euro miesięcznie przez 26 miesięcy z mocą wsteczną od 1 listopada 2023 roku. Jednak nowo utworzona spółka zależna Deutsche Bahn, DB InfraGO, nie zostanie objęta układem zbiorowym GDL. Będzie wypłacać 2850 euro, aby zrekompensować inflację.

GDL zobowiązało się natomiast do zachowania pokoju do końca lutego 2026 roku. Podróżujący koleją nie będą musieli się martwić protestami, ponieważ do tego momentu strajki są zakazane.

Od rozpoczęcia negocjacji na początku listopada GDL zorganizowała 6 strajków, z których niektóre trwały kilka dni. Głównym punktem spornym było żądanie związku dotyczące 35-godzinnego tygodnia pracy dla pracowników zmianowych z pełną rekompensatą płacową. Ostatnio związek zdecydował się na tak zwany strajk falowy, który ogłosił z dużo krótszym wyprzedzeniem niż poprzednie strajki.

Wiadomość o porozumieniu została przyjęta z ulgą przez polityków. „To ważny sygnał bezpieczeństwa i niezawodności dla milionów osób dojeżdżających do pracy i podróżujących, których spodziewamy się podczas Świąt Wielkanocnych” – powiedziała Isabel Cademartori, rzeczniczka ds. transportu w grupie parlamentarnej SPD w Bundestagu.

Źródło: Bild

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 3 kwietnia, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.