Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Ulgi podatkowe dla pracujących rodziców

Aby zachęcić rodziców do powrotu do pracy, Rada Narodowa zdecydowała się wprowadzić możliwość odliczenia większej kwoty pieniędzy przeznaczonej na opiekę nad dziećmi.

Rada Narodowa planuje wprowadzić większe ulgi podatkowe dla pracujących rodziców, którzy korzystają z usług opieki nad dziećmi. Maksymalna kwota, którą będzie można odliczyć od podatku, będzie dwukrotnie wyższa niż dotychczas.  

Obecnie rodzice mogą odliczyć od podatku nawet 10 000 franków kosztów opieki nad każdym dzieckiem. W piątek Rada Narodowa zdecydowała o podniesieniu tej kwoty do 25 000 franków. Departament ds. Finansów został zobowiązany do przygotowania wstępnego oświadczenia w tej kwestii do końca kwietnia 2017 roku.

Ulgi dla rodziców przygotowały też kantony. Już niebawem będzie można odliczyć co najmniej 10 000 franków od odprowadzonego podatku. Obecnie kwoty mieszczą się w przedziale od 3 000 franków do 19 200 franków na każde dziecko. W kantonie Uri można odprowadzić dowolną kwotę.

Powodem tej decyzji jest chęć zmotywowania przede wszystkim kobiet do podjęcia pracy zawodowej. Regulacjami objęci są jednak obaj rodzicie, którzy korzystają z pozadomowych usług opieki nad dziećmi i jednocześnie pracują, kształcą się lub są niezdolni do pracy. Warunek jest jeden – dzieci nie mogą przekroczyć 14. roku życia.

Konfederacja nie zrezygnuje z limitów przyznawanych ulg zarówno na poziomie państwowym, jak i kantonalnym, chcąc w ten sposób uniknąć wspierania „luksusowych” ofert opieki nad dziećmi. Nowa regulacja może kosztować Szwajcarię na początku 10 mln. franków, a kantony i gminy 25 mln. franków. Straty te pokryją jednak osoby, które dzięki niej powrócą na rynek pracy. Z czasem państwo spodziewa się nawet zysków.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.