Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W Niemczech zasiłek Hartz IV pobiera się coraz dłużej!

Jak donosi gazeta „Saarbrücker Zeitung”, zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV stał się chlebem powszednim dla milionów mieszkańców Niemiec. Niespełna 1,5 mln. osób pobiera go już od conajmniej ośmiu lat!

2,6 mln. osób pobiera zasiłek dla bezrobotnych przez ponad cztery lata. To aż 44 procent wszystkich świadczeniobiorców Hartz IV, pisze gazeta, powołując się na dane Federalnego Urzędu Pracy.

Pośród ludzi uzależnionych od państwowej pomocy materialnej nie znajdziemy tylko bezrobotnych, ale też takich, których zarobki są znikome. Hartz IV przysługuje również niepełnoletnim i jednocześnie niezdolnym do pracy.

Podstawowa stawka zasiłku jest zbyt niska – krytykuje Sabine Zimmermann, rzeczniczka partii Die Linken. Jak twierdzi polityk, w obliczaniu wysokości Hartz IV nie są brane pod uwagę wydatki dorastających młodych ludzi.

Z kolei rzeczniczka Zielonych, Brigitte Porthmer, sądzi,  że sytuacja, w której tyle osób jest bezrobotnych i zdanych na zasiłek przez długi czas, wynika ze złej polityki wobec rynku pracy. Zamiast stawiać na podnoszenie kwalifikacji bezrobotnych, w ostatnich latach najwięcej uwagi poświęcano na krótkotrwałe regulacje oraz wciąż zmieniające się programy pomocy.

Źródło: Focus.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.