Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wiedeń: Co zmieni się dla mieszkańców?

Opłaty, ogródki restauracyjne, rynek pracy – nowy rok przynosi zmiany na wielu płaszczyznach. Które dają się szczególnie we znaki Wiedeńczykom? Sprawdziliśmy.


Opłaty i pieniądze

Od 1 stycznia wzrosły opłaty za wodę i kanalizację, podobnie jak ceny parkowania. Mowa o podwyżkach rzędu 3,3 procent, a w przypadku parkowania nawet pięciu procent. Za godzinę parkowania trzeba zapłacić już nie dwa, lecz 2,10 euro.

W ty roku miasto postanowiło zrezygnować z podatku od rozrywki, który przynosił rocznie pięć mln euro. 3 000 wiedeńskich przedsiębiorstw odetchnęło z ulgą – nie dość, że zostanie im więcej pieniędzy, to jeszcze zmniejszy się liczba papierów do wypełnienia.

Ogródki restauracyjne

Właściciele restauracji zapłacą nawet trzy razy tyle za powierzchnię swojego ogródka dla gości. Protesty są jednak umiarkowane, ponieważ po wieloletnich dyskusjach gastronomowie nie będą musieli zamykać ogródków na zimę. Miasto pracuje również nad specjalnymi projektami, które uporządkują sytuację w często uczęszczanych przez turystów dzielnicach, aby ogródki restauracyjne nie zajmowały całej przestrzeni publicznej.

Rynek pracy

Miasto walczy z największym bezrobociem od czasów końca drugiej wojny światowej (13,2 procent). AMS nie ma wystarczających możliwości na udzielanie wnikliwych porad na miejscu – stąd pomysł na doradztwo domowe. Z opcji będzie można skorzystać w przyszłym roku. Jak na razie przeprowadzono 14 000 próbnych porad w miejscu zamieszkania bezrobotnych.

Turystyka

Za pomocą platformy internetowej Airbnb można znaleźć tysiące ofert prywatnego noclegu, co odbija się negatywnie na hotelarstwie. Po nowelizacji Ustawy o wsparciu turystyki, czyli od tego roku, osoby wynajmujące kwatery prywatne będą także musiały odprowadzać opłatę klimatyczną.

Komunikacja

Dla podróżujących prywatnymi środkami transportu nie ma niestety dobrych wieści – w przeciwieństwie do komunikacji publicznej. W listopadzie w kolejnej dzielnicy Wiednia – tym razem w Favoriten – zostanie wprowadzony tzw. Parkpickerl. W Simmering i Hietzing zostanie przeprowadzony plebiscyt na ten temat.

Również od września linia U1 uruchomi pięć nowych stacji, wyjeżdżając z Reumannplatz i kierując się w stronie Oberlaa. Więcej połączeń z obrzeżami miasta zapewni również S7, Franz-Josef-Bahn oraz Ostbahn.

Zdrowie

Reforma szpitali przyniesie szereg zmian. Jak na razie zapowiedziano, że szpital Krankenhaus Nord zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku – trudno jednak powiedzieć, ile w tym prawdy. Geriatria zostanie przeniesiona z Sophienspital do Kaiser-Franz-Josef-Spital. Poza tym w planach jest rozbudowa izb przyjęć w szpitalach oraz pomoc dla dzieci w SMZ-Ost  oraz Centrum Zdrowia Nord.

Edukacja

W 22. dzielnicy przy Attemsgasse zostanie otwarty pierwszy „Campus plus”, w którym przedszkolaki i dzieci szkolne będą uczęszczać do wspólnych grup projektowych. Takie rozwiązanie stanie się niebawem bardziej popularne. Poza tym miasto przeznaczy 156 mln euro na przebudowę i rozbudowę szkół oraz zatrudnienie nauczycieli języków obcych, tłumaczy oraz personelu pomocniczego.

Mieszkania

W planach jest zmiana ustawy budowlanej, co w zamierzeniu ma umożliwić tańsze budowanie. W 2017 roku miasto chce wybudować o 30 procent mieszkań więcej niż rok wcześniej.

Źródło: diepresse.com

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.