Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wszystko, co trzeba wiedzieć o zasłanianiu twarzy i karach w Niemczech

We wszystkich niemieckich landach zakrywanie nosa i ust już jest obowiązkowe, albo będzie obowiązkowe w odstępie kilku dni. Kto nie zastosuje się do nowych zasad musi liczyć się z mandatem. Jego wysokość będzie różna w zależności od danego kraju związkowego.

Zamieszanie z maseczkami zdaje się nie mieć końca. Każdy land wprowadził bowiem nie tylko swoje zasady, co do miejsc i czynności przy których muszą one być zakładane, ale również inne regulacje dotyczące kar. Niektóre landy w ogóle nie zamierzają karać obywateli, inne do sprawy mają łagodne podejście, a jeszcze inne stawiają na finansowego straszaka. Wiele wskazuje jednak na to, że 30 kwietnia podczas spotkania Angeli Merkel wraz z przedstawicielami landów zapadnie decyzja o tym, czy kary lub prawo w zakresie grzywien zostanie ujednolicone, czy też nie. Do tego czasu obowiązują zasady przyjęte przez lokalne władze.

Od kiedy należy zasłaniać usta i nos w danym landzie?

 

Badenia-Wirtembergia

Zgodnie z powyższą grafiką obowiązek noszenia maseczki, czy też zasłaniania twarzy w Badenii-Wirtembergii wszedł w życie 27 kwietnia. W myśl obowiązujących regulacji maseczka powinna być zakładana przy zakupach oraz w środkach publicznego transportu. 

Na razie lokalne władze chcą dać obywatelom czas na przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości, grzywny za brak maseczki będą nakładane dopiero po 4 maja. Jaka będzie wysokość mandatu? Na razie nie wiadomo. Służby mają jednak raczej informować o możliwościach zakupu maseczek, aniżeli karać osoby, które nie stosują się do tego obowiązku.

 

Bawaria

Bawaria należy do krajów związkowych, które stawiają na wysokie kary. Za złamanie obowiązku zakrycia twarzy można otrzymać mandat nawet w wysokości do 5.000 euro. Tak wysokie kary dotyczą jednak tylko właścicieli sklepów, którzy nie zastosują odpowiednich środków ochrony sanitarnej. 

Kara za brak maseczki, chusty itp. w autobusie, w pociągu czy w sklepie, to w Bawarii 150 euro. Jeśli ktoś notorycznie będzie łamać prawo w tym zakresie, musi liczyć się z dwukrotnie wyższą sumą. Warto jednak wspomnieć, że w pierwszych dniach obowiązywania nowych zasad, służby mają być bardziej pobłażliwe dla osób, które nie mają zakrytych ust i nosa.

 

Berlin

W stolicy Niemiec maseczki lub chustki i szale zakrywające usta i nos należy nosić tylko przy okazji korzystania z publicznej komunikacji. Złamanie tego obowiązku na ten moment nie wiąże się z żadną karą finansową.

Warto pamiętać, że obowiązek noszenia maseczek nie dotyczy osób mających problemy np. z odychaniem, czy malutkich dzieci.

 

Brandenburgia

W Brandenburgii maseczki należy nosić w autobusach, pociągach, tramwajach oraz w sklepach. Podobnie jak w Berlinie, łamanie tego obowiązku nie wiąże się jednak na ten moment z żadną karą finansową.

 

Brema

W Bremie nos i twarz można zakrywać zarówno z pomocą maseczek, jak i szalików czy chust. Z tego obowiązku wyłączone są dzieci poniżej 7 roku życia oraz osoby niepełnosprawne i mające problemy z oddychaniem. Na razie władze nie planują karania obywateli mandatami. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta po 1 maja.

 

Hamburg

Maseczki są obowiązkowe w autobusach, pociągach, sklepach oraz na targu. Z obowiązku wyłączone są dzieci poniżej 7 roku życia i osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą zakrywać twarzy. Obywatele łamiący prawo nie muszą się obawiać finansowych konsekwencji. Na razie władze sprawdzają czy jest konieczność wprowadzenia mandatów.

Co innego w przypadku właścicieli sklepów. Kto nie zastosuje się do zaleceń musi liczyć się z karą od 500 do 1000 euro.

 

Hesja

Lokalne władze podjęły decyzję o obowiązku noszenia masek w komunikacji oraz przestrzeni publicznej w znaczeniu sklepów, banków oraz placówek pocztowych. Wyłączone z tego obowiązku są dzieci poniżej 7 roku życia, oraz osoby, które nie powinny nosić masek z przyczyn zdrowotnych. 

Kary w wysokości 50 euro przewidziane są tylko dla osób notorycznie łamiących prawo. 

 

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Władze zdecydowały, że obowiązek zasłaniania twarzy będzie dotyczył komunikacji miejskiej oraz sklepów. Wyłączone z tego obowiązku są dzieci oraz osoby, które nie mogą zasłonić twarzy z przyczyn zdrowotnych.

Złamanie obowiązku zakrycia twarzy grozi grzywną w wysokości 25 euro. Dla właścicieli sklepów nie przewidziano specjalnych kar.

 

Dolna Saksonia

W Dolnej Saksonii obowiązek zasłaniania twarzy (maseczki lub chustki itp.) dotyczy komunikacji miejskiej oraz zakupów. Wyłączone spod tego obowiązku są dzieci poniżej 6 roku życia oraz osoby, które nie mogą zasłonić twarzy z przyczyn zdrowotnych (cierpią na choroby sercowe, choroby płuc etc.). Masek nie muszą nosić również sprzedawcy.

W pierwszym tygodniu obowiązywania, łamanie prawa nie będzie wiązało się z mandatem.

 

Nadrenia Północna-Westfalia

NRW wdrożyło nowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego, które przewidują odstęp minimalny (1,5m) oraz obowiązek noszenia maseczek (lub chust albo szalików) w miejscach, gdzie nie można go zachować (autobusy, pociągi, sklepy). Maseczek nie muszą nosić dzieci nie będące w wieku szkolnym.

W pierwszym rzucie nie są przewidziane kary za niestosowanie się do tego obowiązku. W dalszej kolejności mogą zostać one jednak wprowadzone. O tym oraz o ich wysokości zadecydują władze gmin. Co ciekawe, karane mają być osoby, które po upomnieniu, ciągle odmawiają założenia maski lub chustki. 

 

Nadrenia-Palatynat

Obowiązek zasłaniania nosa i ust obowiązuje w komunikacji publicznej oraz w sklepach na terenie całego kraju związkowego.

W pierwszym tygodniu obowiązywania nie będą nakładane grzywny, a jedynie upomnienia. Po tym czasie każda osoba łamiąca obowiązek musi liczyć się z mandatem w wysokości 10 euro.

Właściciele sklepów, którzy nie będą stosować się do zasad bezpieczeństwa sanitarnego muszą z kolei liczyć się z mandatami w wysokości 250 euro.

 

Saara

W Saarze zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w środkach komunikacji publicznej oraz przy zakupach w sklepie. 

Na ten moment władze nie przewidują kar zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.

 

Saksonia

Saksonia wprowadziła obowiązek noszenia maseczek jako pierwszy kraj związkowy w Niemczech. Usta i nos muszą być zasłonięte w autobusie, pociągu oraz w sklepie. 

Władze nie zamierzają karać osób, które nie stosują się do tego obowiązku.

 

Saksonia-Anhalt

W Saksonii-Anhalt nakaz zasłaniania twarzy obowiązuje od zeszłego tygodnia i dotyczy robienia zakupów oraz środków komunikacji publicznej. 

Land nie zamierza nakładać grzywien, co więcej, władze nie planują nawet specjalnych kontroli.

 

Szlezwik-Holsztyn

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych wejdzie dopiero w życie od 29 kwietnia. Nosić nie będą musiały ich dzieci poniżej 6 roku życia, personel w autobusach, pociągach oraz na statkach, a także taksówkarze. Pasażerowie muszą jednak twarz zasłonić.

Władze nie zamierzają karać grzywnami osób, które nie zastosują się do obowiązku.

 

Turyngia

W całym landzie obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy w autobusach, pociągach oraz przy robieniu zakupów. 

Władze nie zamierzają przeprowadzać specjalnych kontroli oraz nakładać grzywien w tym zakresie.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.