Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Inflacja w 2023 roku

Wynagrodzenia w Niemczech rosną, ale w portfelu zostaje coraz mniej

aktualnosci niemcy, inflacja niemcy, średi dochód niemcy
Zdjęcie: freepik
Związki zawodowe wprowadziły wynegocjowały korzystne warunki w zbiorowych układach pracy, wynagrodzenia wzrosły, a pracownicy w Niemczech średnio zarabiają więcej. Inflacja w Niemczech skutecznie te podwyżki pożera.

Tyle wyniosła inflacja w Niemczech w 2023 roku

Inflacja w Niemczech dosłownie pochłonęła ostatni wzrost wynagrodzeń. Chociaż według Federalnego Urzędu Statystycznego średnia płaca wzrosła o 5,1% od 2022 do 2023 roku, stopa inflacji wyniosła 5,9%. 

Porównując lata 2021 i 2023, różnica jest jeszcze większa. “Niemcy stali się znacznie ubożsi”, podsumowuje Sahra Wagenknecht, przewodnicząca BSW (Bündnis Sahra Wagenknecht – Sojusz Sahry Wagenknecht).

Inflacja przyspieszyła po rosyjskim ataku na Ukrainę na początku 2022 roku, ponieważ energia, a w konsekwencji produkcja i import towarów stały się znacznie droższe. Moskwa wstrzymała eksport gazu do Niemiec rurociągami Nord Stream, jeszcze zanim te zostały wysadzone.

Pracownicy na minusie

Związki zawodowe starały się zrównoważyć skoki cen za pomocą podwyżek w zbiorowych układach pracy w Niemczech, a także znacznym wzrostem emerytur. Jednak w ostatecznym rozrachunku w portfelach średnio zostało mniej pieniędzy. Jest to szczególnie widoczne w danych sprzed napaści: w latach 2021-2023 inflacja wyniosła łącznie 13,2 procent. W tym samym czasie średni dochód wzrósł tylko o 5,8%, z 33 558 euro do 35 510 euro.

Płaca minimalna w Niemczech wzrosła na początku roku o 41 centów do 12,41 euro, a kolejne 41 centów zostanie dodane na przełomie roku. Emerytury wzrosną w lipcu o 4,57%. Rok temu wzrosły one o 4,39% na zachodzie i 5,86% na wschodzie.

Źródło: faz

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.