Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Dlaczego Szwajcaria jest najlepszym krajem na świecie?

krajobraz górski z flagą Szwajcarii

Kultura, żywność, jakość życia i system edukacji: Szwajcaria robi największe wrażenie w porównaniu globalnym. 

Według badań najszczęśliwsi ludzie żyją w Finlandii, a najlepsze jedzenie jest podobno we Włoszech. Każdy kraj ma swoje zalety. Ocena z USA News & World Report we współpracy z firmą marketingową WPP i Uniwersytetem Pensylwanii wyłoniła kraj z najlepszym ogólnym pakietem na świecie.

W ankiecie internetowej 17.000 osób z całego świata oceniło 87 krajów w 70 kategoriach, takich jak żywność, atrakcje kulturalne, jakość życia, rynek pracy, równość dochodów i system edukacji. Były brane też pod uwagę czynniki twarde, takie jak produkt krajowy brutto na mieszkańca.

Najlepiej wypadła Szwajcaria – z najlepszym możliwym wynikiem (100 na 100 punktów).

Tak przekonuje Szwajcaria

Wynik uzasadnia się niską stopą bezrobocia, wykwalifikowaną siłą roboczą, niewielką korupcją i jednym z najwyższych na świecie produktów krajowych brutto na mieszkańca. Ponadto silną gospodarkę napędzają niskie stawki podatku dochodowego od osób prawnych, wysoko rozwinięty sektor usług i przemysł wytwórczy zaawansowanych technologii.

Kraj jest dumny ze swojej różnorodności i jest wspólnym domem dla regionów o różnych tożsamościach kulturowych. Ponadto osiągnięcia kulturalne kraju są nieproporcjonalne wielkie do jego niewielkich rozmiarów. Szwajcarzy zdobyli więcej Nagród Nobla i zarejestrowali więcej patentów na mieszkańca niż wiele innych krajów.

Szwajcaria od dawna jest uznawana przez sąsiednie kraje za swoją neutralność. W rezultacie Szwajcaria jest popularną bazą dla organizacji międzynarodowych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, i dlatego niektóre z najwybitniejszych umysłów w historii przeniosły się do Szwajcarii, jak na przykład irlandzki pisarz James Joyce, brytyjski poeta George Byron i francuski filozof i pisarz Voltaire.

Szwajcaria wypada słabo jedynie pod względem kosztów produkcji i siły militarnej.

5 z 10 najlepszych krajów znajduje się w Europie

Drugim najlepszym krajem jest Kanada, szczególnie dzięki dobremu rynkowi pracy, opiece społecznej i systemowi edukacji. Ale inne kraje w Europie również imponują swoim ogólnym pakietem. Pięć z dziesięciu najlepszych miejsc do życia znajduje się właśnie w Europie. 3 miejsce zajmuje Szwecja,  7 miejsce Niemcy, 9 miejsce Wielka Brytania, a 10 miejsce zajmują Niderlandy.

Iran wypada natomiast najgorzej w rankingu, głównie z powodu pogarszającej się sytuacji w zakresie praw człowieka. Zaraz za nimi plasują się Białoruś, Liban, Kazachstan i Uzbekistan.

 

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.