Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zasiłek rodzicielski, marihuana, ceny energii

Te zmiany czekają na mieszkańców Niemiec w kwietniu 2024 roku

kalendarz
Foto: Freepik
W kwietniu 2024 roku konsumenci w Niemczech będą musieli przygotować się na zmiany i nowe regulacje. Zasiłek rodzicielski, legalizacja marihuany oraz ceny gazu i ogrzewania miejskiego będą ważnymi tematami w pierwszym wiosennym miesiącu.

Konsumenci mogą spodziewać się ważnych zmian w kwietniu 2024 roku. Oto przegląd tego, co zmieni się między innymi dla rodziców, odbiorców gazu i odwiedzających Wenecję.

Marihuana będzie częściowo legalna

Jest to jeden z kluczowych planów rządu: od 1 kwietnia 2024 roku posiadanie i konsumpcja marihuany będą częściowo legalne. Legalizacja marihuany w Niemczech pozwoli dorosłym na posiadanie maksymalnie 25 gramów do osobistej konsumpcji. Ponadto w domu dozwolone będzie posiadanie do trzech roślin konopi indyjskich i do 50 gramów suszu na własny użytek. Palenie marihuany w miejscach publicznych ma być zakazane w szkołach, obiektach sportowych i w zasięgu ich wzroku – w promieniu 100 metrów w linii prostej od wejścia. 

Wzrośnie podatek VAT na gaz i ogrzewanie miejskie

Od kwietnia 2024 roku stawka podatku VAT wzrośnie z 7% do pierwotnych 19%. Spowoduje to wyższe ceny energii dla odbiorców gazu i ciepła sieciowego. W następstwie kryzysu energetycznego po rosyjskim ataku na Ukrainę, podatek VAT na gaz i ciepłownictwo został obniżony. Środek ten wygasa z końcem marca.

Nowe zasady dotyczące zasiłku rodzicielskiego

Każdy, kto ma małe dzieci i w związku z tym chce pozostać w domu, będzie musiał zwrócić uwagę na pewne zmiany w zasiłku rodzicielskim Elterngeld. Pary z rocznym dochodem podlegającym opodatkowaniu przekraczającym 200.000 euro nie będą już uprawnione do zasiłku rodzicielskiego. Według Federalnego Ministerstwa Spraw Rodzinnych ten limit dochodów dotyczy również osób samotnie wychowujących dzieci.

Ponadto oboje rodziców mogą otrzymywać tak zwany podstawowy zasiłek rodzicielski tylko przez maksymalnie jeden miesiąc i tylko w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka.

Zniżka na Deutschlandticket dla wszystkich studentów

Kwiecień 2024 roku przyniesie również zmiany dla studentów. Na wielu uniwersytetach na początku semestru letniego otrzymają oni zniżkowy bilet Deutschlandticket za 29,40 euro miesięcznie. Umożliwia on korzystanie z autobusów i pociągów w całych Niemczech. Jednak niektóre uniwersytety jeszcze nie uczestniczą lub nie będą uczestniczyć w tym programie w ogóle – np. tam, gdzie bilet na poprzedni semestr jest tańszy.

Wenecja może pobierać opłatę za wstęp

Następne wakacje w Wenecji mogą być nieco droższe. Miasto na lagunie będzie prosić turystów jednodniowych o płacenie wstępu. Przepis ten nie dotyczy tych, którzy w Wenecji zamierzają nocować. Pieniądze zostaną przeznaczone na ochronę miasta i przyrody.

Według miasta Wenecja opłata za wstęp będzie obowiązywać przez 29 dni w 2024 roku. Początkowo opłata będzie pobierana w sposób ciągły od 25 kwietnia do 5 maja, a następnie w każdy weekend do połowy lipca. Weekend 1 i 2 czerwca jest wyłączony. 

Bilet dzienny kosztuje 5 euro za osobę, dzieci do lat 14 nie płacą nic. Nawet jeśli goście nocujący nie muszą płacić, będą musieli się zarejestrować.

Czas na zwrot produktów Amazon ulega zmianie

Amazon skraca okres zwrotu niektórych produktów z 30 dni do ustawowego minimum 14 dni. Zasada zacznie w pełni obowiązywać od 25 kwietnia. Dotyczy to m.in. aparatów fotograficznych, komputerów, innych urządzeń elektrycznych i gier wideo. 

Wprowadzenie dodatku szkoleniowego dla pracowników

Od 1 kwietnia 2024 roku pracownicy otrzymają dodatek szkoleniowy jako substytut wynagrodzenia. Firmy i pracownicy mają otrzymać większe wsparcie ze względu na zmiany strukturalne. Dzięki dodatkowi kwalifikacyjnemu pracownicy w dotkniętych sektorach mogą zostać zwolnieni z pracy, aby mogli ukończyć dalsze szkolenie i jednocześnie zachować pracę.

Nowy staż ukierunkowany na karierę ma pomóc ludziom w wyborze pracy

Każdy, kto nadal nie jest pewien swojego wyboru kariery, może kwalifikować się do dotowanego stażu orientacji zawodowej od kwietnia 2024 roku. Państwo pokryje koszty podróży i zakwaterowania w przypadku krótkich staży, w tym staży ponadregionalnych.

Stażyści będą mogli korzystać z dodatku mobilnościowego

Jeśli firma znajduje się daleko od domu, stażyści mogą otrzymać dodatek na dojazdy. W pierwszym roku szkolenia pokrywane będą dwie podróże rodzinne do domu miesięcznie.

Źródło: focus

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 3 kwietnia, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.