Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Rząd jest przeciw, obywatele za

Niemcy chcą przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej

obowiązkowa służba wojskowa Niemcy, aktualności Niemcy
Zdjecie: freepik
Zdecydowana większość obywateli Niemiec jest za wprowadzeniem obowiązkowej służby wojskowej. Oznacza to zupełnie nowe podejście do Bundeswehry. Do tego prawie połowa ankietowanych deklaruje, że „obce wojska” są dla nich zagrożeniem.

Obowiązkowa służba wojskowa w Niemczech – co ma się zmienić?

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius w środę (12.06) ogłosił swój nowy plan dotyczący służby wojskowej w Niemczech, który ma zawierać również elementy obowiązkowe. Partiom rządzącym nie za bardzo się to podoba. Jednak pośród obywateli Pistorius spotkał się z dużym poparciem dla swoich pomysłów.

Zgodnie z doniesieniami Die Welt 60 procent ankietowanych popiera wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej – 28% zdecydowanie, a 32% raczej popiera. Kolejne 32% mieszkańców Niemiec odrzuca ten pomysł. 18% jest raczej przeciwnych obowiązkowej służbie wojskowej, a 14% całkowicie odrzuca ten pomysł. 8% ankietowanych nie ma zdania na ten temat. 

Obowiązkowa służba została zniesiona w Niemczech w 2011 roku. Jednak Bundeswerze coraz trudniej rekrutować wystarczającą ilość kandydatów. Ministerstwo Obrony Niemiec szacuje, że obecne plany NATO „przewidywalnie” wymagają zwiększenia niemieckiej armii z 203 000 do „znacznie ponad 272 000 żołnierzy”.

Poparcie dla obowiązkowej służby wzrasta wraz z wiekiem

Podczas gdy większość osób w wieku 18-29 lat jest przeciwko (47%) wprowadzeniu obowiązku, wraz z wiekiem rośnie poparcie  dla tego pomysłu. W grupie 30-39 lat sięga 49%. Ankietowane osoby w wieku powyżej 70 lat popierają ten pomysł nawet w 77% (17% jest przeciw).

Co ciekawe, prawie połowa obywateli uważa swój kraj za zagrożony. 49% uważa, że „obce wojska” stanowią spore (11%) lub częściowe (38%) zagrożenie. 

Ankieta została przeprowadzona od 31 maja do 5 czerwca z 2295 osobami w wieku 18 lat i więcej.

Źródło: welt

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.