Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Tak wyglądała szwajcarska polityka migracyjna na przestrzeni ostatniego roku

Parlament próbował uporać się z falą masowej imigracji wprowadzając w życie inicjatywę „Inländervorrang light”, dającą pierwszeństwo obywatelom Konfederacji. Obustronne porozumienie okazuje się jednak niestabilne, a kolejny plebiscyt jest nieunikniony.


Co wydarzyło się w 2016 roku

– 1 marca Rada Narodu postuluje o wycofanie wniosku o przyłączenie Szwajcarii do Unii Europejskiej. W ślad za nią podąża Rada Kantonów.

– 4 marca Rada Związkowa zatwierdza projekt ustawy ograniczającej napływ imigrantów na wypadek, gdyby inicjatywa hamująca falę masowej imigracji nie uzyskała poparcia.

– 16 czerwca Parlament decyduje się na ratyfikację protokołu do Umowy między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi a Konfederacją Szwajcarską w sprawie swobodnego przepływu osób, dotyczącego przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej z kilkoma zastrzeżeniami. Szwajcaria żąda porozumienia z UE w sprawie migracji, które byłoby zgodne z prawem państwa. Celu finalnie nie osiągnięto, a Konfederacja zdecydowała się zmienić nieco własne prawo.

– 16 lipca w mongolskiej stolicy Ułan Bator dochodzi do spotkania prezydenta Szwajcarii Johanna Schneider-Ammanna z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem, podczas którego staje się jasne, że pochłonięta Brexitem UE nie zgodzi się na żadne ustępstwa.

– Pod koniec lata Komisja Rady Narodu uchwala inicjatywę „Inländervorrang light“ stanowiącą autonomiczną interpretację inicjatywy migracyjnej z obowiązkiem zgłaszania wolnych miejsc pracy.

– Tymczasem sytuacja w Parlamencie pozostaje napięta niemal do samych świąt Bożego Narodzenia. Partia SVP mówi o zdradzie Konstytucji Federalnej. CVP wstrzymuje się od głosu po tym, jak FDP, SP, GPS, GLP i BDP jednogłośnie odrzuciły jej projekt klauzuli zabezpieczającej.

Tak rysuje się przyszłość:

– Po ratyfikacji protokołu dotyczącego Chorwacji, Szwajcaria będzie miała prawo od 1 stycznia do pełnego udziału w programie naukowym „Horizon 2020”.

– Przez pierwsze półrocze Parlament zajmie się przygotowywaniem kontrpropozycji dla inicjatywy RASA, która umożliwiłaby bardziej elastyczną wykładnię prawa o imigracji. Plebiscytu należy spodziewać się pod koniec 2017 roku.

– Zmiana postawy Brukseli w sprawie imigracji przed jesienią 2018 jest raczej mało prawdopodobna. Do tego czasu Unia Europejska chce zakończyć negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Całkiem możliwe, że nie obędzie się bez niespodzianek i opóźnień.

Źródło: nzz.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.