Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Wskazówki podatkowe dla studentów

Wiele studentów dorabia sobie podczas swoich studiów. Przygotowaliśmy najważniejsze informacje, które ułatwią studentom rozliczenie podatku. Jakie zarobki można osiągać? Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych będąc na studiach?

 

Czesne – kiedy student jest z niego zwolniony?

Dobra wiadomość brzmi: Nie wszyscy studenci, którzy przekroczyli podstawowy czas trwania studiów, muszą płacić czesne. Zobowiązani są do tego studenci, którzy przekroczyli podstawowy czas trwania studiów i pracują – jednak również w tym wypadku są wyjątki.

Student, który odbył podstawowy okres studiów, a następnie przedłużył je o kolejne dwa semestry, zostaje zwolniony z płacenia czesnego (z rozpoczęciem semestru 2014), jeżeli był zatrudniony, a jego dochód w 2013 roku wynosił co najmniej 4 415,20 euro. Wysokość dochodów należy poświadczyć decyzją o wymiarze podatku dochodowego (Einkommensteuerbescheid lub Arbeitnehmer-Veranlagung). Aby zostać zwolnionym z czesnego w roku akademickim 2015 trzeba zarabiać przynajmniej 5 534,34 euro (dochód 2014).

 

Freelancerzy: Kiedy student dostanie zwrot podatku od wynagrodzenia?

Jeżeli student jest zatrudniony jako pracownik, przedsiębiorstwo musi odprowadzić za niego podatek od wynagrodzenia (Lohnsteuer) – szczególnie wtedy, gdy wynagrodzenie brutto przekracza 1 190 euro miesięcznie lub student pracuje tylko w niektóre dni. W takim przypadku studenci powinni spróbować otrzymać zwrot podatku od wynagrodzenia. W tym celu trzeba złożyć wniosek – tzw. wymiar podatku pracowniczego (Arbeitnehmer-Veranlagung). Można otrzymać zwrot całego podatku od wynagrodzenia, jeżeli roczny dochód w danym roku kalendarzowym nie przekracza ok. 12 000 euro (od dochodu brutto odejmujemy składki na ubezpieczenie społeczne).

W przypadku, kiedy student zarabia tak mało, że nie musi odprowadzać podatku od wynagrodzenia, ale opłaca składki na ubezpieczenie społeczne, może ubiegać się ubiegać o zwrot 10 procent opłaconych składek (maksymalnie 110 euro).

W jaki sposób rodzice mogą odliczyć finansowe obciążenie związane ze studiami ich dzieci?

Rodzice mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku ze względu na dzieci, jeżeli ich pociechy podjęły studia. Opcja ta jest możliwa, gdy rodzina pobiera zasiłek rodzinny na studiujące dziecko. Koszty związane z wykształceniem dziecka na uniwersytecie uchodzą za wyjątkowe obciążenie finansowe, jeżeli w odległości mniejszej niż 80 km od miejsca zamieszkania nie ma żadnej uczelni. Wyjątkowe obciążenie finansowe  zostaje objęte przez państwo ryczałtem w wysokości 110 euro miesięcznie i tym samym nie jest związane z faktycznym nakładem dodatkowym. Zasiłek rodzinny (Familienbeihilfe) nie jest warunkiem kwoty wolnej od podatku. Niewielkie dochody własne dziecka nie mają wpływu na pobieranie zasiłku rodzinnego, jeżeli nie przekraczają odpowiedniej granicy.

Wolni pracownicy mogą opłacać dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne

Jeżeli w czasie trwania studiów student podejmuje zatrudnienie (2014: wynagrodzenie miesięczne nie przekracza 359,31 euro), może dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Koszt składki wynosi ok. 55 euro. Jako wolny pracownik może otrzymywać wtedy zasiłek chorobowy w wysokości 4,73 euro dziennie (od czwartek dnia chorobowego). Składka miesięczna wynosi miesięcznie ok. 52 euro. Opcja ta nie jest możliwa, jeżeli łączny dochód roczny przekracza 8 000 euro. Od 2011 roku państwo nie pokrywa 50 procent wielkości składki.

Kiedy student ma prawo do urlopu?

Jeżeli student jest zatrudniony na umowę o pracę należą mu się bonusy finansowe (trzynastki, czternastki), a w przypadku zakończenia stosunku pracy częściowe wypłacenie urlopu. W przypadku umowy o dzieło student odpowiada za produkt pracy lub sukces. Biorąc udział w projektach związanych z dużą odpowiedzialnością, student powinien dążyć do podpisania umowy o pracę, aby nie ponosić odpowiedzialności za sukces.

Korzyści podatkowe dla studentów

Co prawda ustawa o podatku od wynagrodzenia przewiduje kwoty wolne od podatku dla studentów, ale istnieją też inne regulacje, z których studenci mogą czerpać spore korzyści.

Osoby uzyskujące mniejszy dochód niż 11 000 euro nie odprowadzają podatku od wynagrodzenia

Jeżeli dochód studenta z jakiegokolwiek stosunku pracy w danym roku kalendarzowym nie przekracza 11 000 euro, jest on zwolniony z odprowadzania podatku od wynagrodzenia. Wypełnienie deklaracji podatku dochodowego jest niezbędne tylko wtedy, gdy urząd skarbowy o nią poprosi. W przypadku ustalania wysokości dochodu student może odjąć od dochodu wszystkie wydatki niezbędne do pozyskania dochodu lub maksymalnie 12-procentowy ryczałt od wydatków operacyjnych.

W przypadku dochodów od 2 000 do 30 000 euro netto nie trzeba obliczać podatku obrotowego

Jako osoba prowadząca samodzielną działalność gospodarczą z umową o dzieło lub zlecenie osiągająca obroty do 30 000 euro netto w roku kalendarzowym, student nie jest zobowiązany do odliczania często 20-procentowego podatku obrotowego (regulacja dotycząca drobnych przedsiębiorstw). Jeżeli zleceniodawca studenta może odliczyć jego podatek obrotowy jako podatek obrotowy wliczony w rachunki dostawców, student ma możliwość zaoszczędzenia 1,8 procent z obrotu – jednakże tylko wtedy, gdy jest zdecydowany cztery razy w roku przedkładać deklarację o podatku obrotowym.

Kto nie chce zrezygnować z różnych pomocy finansowych, nie może zarabiać więcej niż 10 000 euro

Ważne, aby student nie tracił zasiłku rodzinnego, a szczególnie stypendia, kiedy podejmuje pracę. Trzeba zatem mieć na uwadze granicę określającą ile może dorobić. Próg wynosi 10 000 euro rocznie – po odjęciu wydatków operacyjnych lub kosztów uzyskania przychodu.

Kiedy student ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Aby w trakcie studiów złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, student musi dowieść, że w ostatnich 24 miesiącach przepracował 52 tygodnie odprowadzając składki na ubezpieczenie społeczne. Nie liczy się praca dorywcza, ponieważ w jej przypadku nie jest możliwe odprowadzanie składek na ubezpieczenie w razie bezrobocia. Kolejnym warunkiem jest dostępność studenta na rynku pracy. Student jest dyspozycyjny dla urzędu pracy, jeżeli może podjąć pracę w wymiarze 20 godzin tygodniowo.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.