Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Sezon na grzańca czas zacząć!

Coraz bliżej święta!

Chociaż do świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze trochę czasu, w Austrii powoli zaczynają się jarmarki bożonarodzeniowe. Tam nie tylko znajdziemy dekoracje świąteczne i prażone migdały, ale przede wszystkim uwielbiany przez większość gości poncz. Napój (często z dodatkiem alkoholu) towarzyszy jarmarkom od zarania dziejów, przez co stał się ich nieodłącznym elementem. Poncz jest nie tylko smaczny, ale również rozgrzewający, przez co szybko zapomina się o zimnych palcach, czy uszach.

Wiedeń jest idealnym miejscem dla fanów jarmarków bożonarodzeniowych. W stolicy Austrii jest ich tyle, że trudno je wszystkie zliczyć. Nie tylko na tradycyjnym jarmarku przy ratuszu, ale również w innych sielankowych miejscach można rozkoszować się ponczem. Oczywiście jak co roku budki z ponczem jako pierwsze pojawiają się w Dzielnicy Muzeów. W tym samym czasie świętuje swoje otwarcie Klyo-Punschterrasse z muzyką i pięknymi widokami na Donaukanal. Nie tylko w centrum stolicy, lecz także w innych austriackich miastach można poczuć atmosferę świąt przy austriackim grzańcu.

W Graz najlepiej opuścić zatłoczony rynek główny i udać się na jarmark kulinarny na Mehlpatz. Jest to ulubione miejsce smakoszy słynnego grzańca Schilchera. W Salzburgu można nie tylko napić się dobrego ponczu, ale także skorzystać z lodowiska. Linz zaś wyróżnia się tym, że smaczne kreacje zostały wykonane wyłącznie z regionalnych i ekologicznych produktów.

Co prawda wybór, na który jarmark się udać nie będzie zapewne łatwy, ale na szczęście jest sporo czasu do namysłu.

 

Alm-Advent

15.11 – 1.01

Wiedeń: Wiedeń jest prawdziwym rajem dla fanów jarmarków świątecznych. W tym roku po raz pierwszy w najprzytulniejszą świąteczną wioskę w mieście zamieni się dziedziniec targów wiedeńskich. W 13 małych izbach będzie można niezależnie od pogody rozkoszować się grzanym winem lub ponczem. Oczywiście można tutaj także zjeść pyszne potrawy np. kasztany lub raclette. Dla najmłodszych zorganizowany jest kolorowy program wydarzenia.

Wstęp:

Dzieci od 13 roku życia i dorośli 2 Euro, oprócz od poniedziałku do piątku do godziny 15

Adres:

Messeplatz 1, 1021 Wiedeń

Godziny otwarcia:

Codziennie od 10 do 24

Almadvent.at

Pobudzenie świąteczne w Dzielnicy Muzeów

7.11 – 23.12

Wiedeń: Jak co roku sezon świąteczny rozpocznie Dzielnica Muzeów. Poncz i grzane wino jest oferowane od różnych producentów. W porównaniu do innych jarmarków nie znajdziemy tutaj kiczu oraz tylu turystów. Za to można tutaj spożywać swój napój pod piękna instalacją świetlną. Przy okazji można zagrać także w curling lub buszować między stoiskami.

Adres:
MQ-główny dziedziniec, Museumsplatz 1, 1030 Wiedeń

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: od 16 do 28

sobota – niedziela: od 13 do 23

www.mq.at

Hol zimowy na placu Mozarta

9.11 – 6.01

Salzburg: Plac Mozarta zamieni się w magiczną zimową krainę. W samym centrum miasta można pojeździć na lodowisku. Dla osób chcących się ogrzać idealne będzie poncz występujący w najróżniejszych smakach i wariacjach, a którym można rozkoszować się przy stoliku, patrząc na szaleństwa na tafli lodu.

Koszty:

Dzieci do lat 14 – 2,5 euro

Dorośli – 5 euro

Adres:

Mozartplatz, 5020 Salzburg

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – sobota od 10 do 21:45

Punsch.at/winterlounge-eislaifplatz

Rękodzieło na Mehlplatz

22.11 – 24.12

Graz: Chociaż nie jest tutaj tak turystycznie, jak na głównym dziedzińcu, to atmosfera panująca na jarmarku rękodzieła na Mehlplatz jest czarująca. Gdy tylko zrobi się ciemno, wydawać by się mogło, że adwentowe budki mienią się niczym kryształy. Oczywiście nie może zabraknąć tutaj również pysznego ponczu. Szczególnie stoisko ”Hartlieb” zdobyło serce influencerów, gdyż tam można napić się słynnego ponczu Schilcher.

Adres:

Mehlplatz, 8010 Graz

Godziny otwarcia:

Codziennie od 11 do 22

Graztourismus.at

Adwent w dzielnicy franciszkańskiej

22.11 – 24. 12

Graz: Jest to najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w stolicy Styrii. Co można tu odkryć? Rękodzieło, dekoracje na choinkę oraz regionalne produkty. Także stoiska z ponczami oraz grzanym winem kuszą swoją ofertą. Mieszkańcy polecają z kolei stoisko ”Heiss und Herzig”. Domowy grzaniec co roku zwabia smakoszy tego trunku do dzielnicy franciszkańskiej, a zaawansowani smakosze otrzymają 11 kubek za darmo.

Adres:

Franziskanerviertel, 8010 Graz

Godziny otwarcia:

Codziennie od 15 do 21:45

Graztourismus.at

”Wärmepol”

15.11 – 22.12

Linz: ”Wärmepol” jest prawdziwą oazą spokoju. Na dziedzińcu uniwersytetu sztuki znajduje się całkowite przeciwieństwo świątecznego szaleństwa. Panuje tutaj rodzinna atmosfera a poncz i grzane wino jest przygotowywane według własnego przepisu. Składniki są ekologiczne i w głównej mierze pochodzą z regionu.

Adres:

Hauptplatz 6, 4020 Linz

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – piątek od 16:30 do 22:30

Sobota – niedziela od 12:30 do 22:30

Ufg.at/waermepol

Klyo – taras ponczowy

15.11 – 23.12

Wiedeń: Również i w tym roku można na stylowym tarasie z widokiem na wiedeński Donaukanal rozkoszować się ponczem. Do pysznego trunku oferowane są świeże kasztany oraz świąteczne parówki. Nie zabraknie również dobrej muzyki.

Adres:

Ukrainastraße 1, 1010

Godziny otwarcia:

Codziennie od 17 do 22

Klyo.at

Adwent w parku

29.11 – 24.12 oraz 28.12 – 31.12

Baden: Park adwentowy ”Kurpark” to połączenie ponczu… ze zrównoważonym rozwojem. O co chodzi? Myślą przewodnią są ekologiczne i regionalne produkty oraz nowa koncepcja związana z utylizacją śmieci. Nie musimy się zatem obawiać, że dostaniemy gotowy poncz kupiony w sklepie. Pomysł ten cieszy nie tylko regionalnych dostawców, ale również smakoszy gorących trunków.

Adres:

Kurpark, Kaiser-Franz-Ring, 2500 Baden

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – piątek od 16 do 22

Sobota – niedziela do 13 do 22

Adventimpark.at

Jarmark świąteczny w Türkenschanzpark

13.11 – 24.12

Wiedeń: Jarmark w Türkenschanzpark kusi gości swoją romantyczną i spokojną atmosferą. Także ceny za poncz i grzane wino są kuszące, gdyż są niższe niż w centrum miasta. Jeśli nie chcemy mieć zimnych stóp, możemy spacerować po alejkach parku.

Adres:

Türkenschanzpark, wejście od Peter-Jordan-Straße,1180 Wiedeń

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – piątek od 15 do 22

Sobota- niedziela od 12 do 22

Weihnachtimpark.at

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.