Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Elterngeld a błędy, które wiele kosztują

Starając się o pomoc ze strony państwa, przyszli rodzice powinni uważać, by nie popełnić żadnych błędów. Poza tym muszą się spieszyć – inaczej wiele pieniędzy może im przejść najzwyczajniej koło nosa.

Składanie wniosku o zasiłek wychowawczy (Elterngeld)

Kiedy dziecko jest już w drodze, młodzi rodzice muszą zadbać o wiele rzeczy. Wózek, łóżeczko, nowy samochód, większe mieszkanie – wszystko musi być dopięte na ostatni guzik nim malec przyjdzie na świat. Podczas tak pokaźnej listy zadań, załatwienie formalności związanych z zasiłkiem wychowawczym może gdzieś umknąć – a to największy błąd, jaki tylko przyszli rodzice mogą popełnić.

Licząc na pomoc ze strony państwa po narodzeniu dziecka, rodzice powinni zabrać się za planowanie jak najszybciej. Jeden zły ruch, małe spóźnienie i duże pieniądze mogą przejść koło nosa. W najgorszym wypadku młodzi rodzice nawet nie ujrzą ich na uczy.

Zatem – działamy jak najszybciej. Najlepiej jeszcze przed zrobieniem pierwszego zdjęcia USG.

Wykorzystanie urlopu

Największe straty przynosi pozostawienie niewybranych nadgodzin czy urlopu na czas urlopu wychowawczego (Elternzeit). Będąc na płatnym urlopie, nie przysługuje zasiłek rodzinny. Ten wypłacany jest tylko w momencie, gdy brakuje środków finansowych, a stosunek pracy zostaje przerwany.

Ta regulacja niesie za sobą smutne konsekwencje – państwo nie ma obowiązku wypłacić ani centa! Tylko ci, którzy złożą wniosek o  bezpłatny urlop wychowawczy, otrzymają wsparcie. Gdy któremuś z rodziców pozostaną do wybrania regularne dni urlopowe, wszystko stracone – nawet wtedy, gdy szef potwierdzi, że wolne zostało spożytkowane jako urlop wychowawczy.

Składanie wniosku

Noga może podwinąć się już podczas składania wniosku. Niezbędny jest prawidłowy formularz, który pracodawca musi podpisać najpóźniej siedem miesięcy wcześniej. E-mail czy fax nie załatwią sprawy.

Uwaga na dodatkowe zarobki!

Pracując dorywczo w czasie okresu wychowawczego, lepiej mieć się na baczności. Przy wypłacaniu zasiłku wychowawczego pod uwagę brane są wszystkie wpływające pieniądze, ponieważ nie istnieją  żadne progi zarobkowe. Praca dodatkowa często w ogóle się wtedy nie opłaca.

Trzeba też pamiętać, by nie przekroczyć 30 godzin pracy tygodniowo – inaczej prawo do zasiłku przepada. To samo dotyczy sytuacji, kiedy jedno z rodziców dostaje stypendium na pobyt za granicą, a reszta rodziny mu towarzyszy.

Zawyżenie zarobków netto

Praca dodatkowa opłaca się przed założeniem rodziny, ponieważ wysokość zasiłku rodzinnego uzależniona jest wynagrodzenia netto z ostatnich dwunastu miesięcy poprzedzających narodziny dziecka, przy czym zarobki z głównego etatu i pobocznych łączą się ze sobą. Do puli wliczają się również dodatki świąteczne, urlopowe czy tzw. „trzynastki” i „czternastki”.

Zmiana klasy podatkowej (Steuerklasse)

Wybór odpowiedniej kombinacji klas podatkowych na długo przed planowaniem założenia rodziny może okazać się kluczem do sukcesu. Kiedy partner z niższym wynagrodzeniem przejdzie z V do III klasy podatkowej, jego zarobki netto, a później zasiłek rodzinny, wzrosną. Zmiany należy dokonać co najmniej na siedem miesięcy przed rozpoczęciem okresu ustawowej ochrony kobiet w ciąży (Mutterschutz). W innym wypadku przez różnice w zarobkach przyszli rodzice mogą wiele stracić, ponieważ instytucja wypłacająca zasiłek bierze pod uwagę uprzednią, mniej korzystną klasę podatkową.  Straty mogą sięgać nawet kilku tysięcy euro.

Jednym z legalnych trików podczas spóźnionego przejścia do innej klasy podatkowej jest rezygnacja z pominięcia okresu ochrony kobiet w ciąży przed porodem. W przypadku rodziców, których zarobki wypadają mniej-więcej tak samo, zmiana klasy podatkowej niczego nie zmieni.

Tyle zasiłku rodzinnego można otrzymać

Celem nadrzędnym przyświęcającym zasiłkowi rodzinnemu jest wyrównanie strat finansowych, ponoszonych przez młode rodziny lub osoby samotnie wychowujące swoją pociechę, kiedy ta jest już na świecie. W sumie można otrzymać od 65 do 67 procent średniego dochodu netto z dwunastu miesięcy przed porodem. Zasiłek nie może być niższy niż 300 euro i wyższy niż 1 800 euro miesięcznie. Świadczenie jest wypłacane najdłużej przez 14 miesięcy.

Od 2015 istnieje tzw. ElterngeldPlus, czyli kolejne 150-900 euro. Państwo udziela wsparcia nawet przez 28 miesięcy, a z bonusem partnerskim przez 36 miesięcy. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą jak najdłużej korzystać z urlopu wychowawczego przy jednoczesnym podjęciu pracy w niepełnym wymiarze godzin. Sprawa dotyczy zarówno osób pracujących, jak i prowadzących samodzielną działalność gospodarczą.

Zachowanie maksymalnego wymiaru czasu pracy

Rodzic nie może pracować dłużej niż 30 godzin tygodniowo – dotyczy to zarówno zwykłego zasiłku wychowawczego, jak i ElterngeldPlus. Warto zapamiętać, że ubiegając się o ten drugi, rodzice nie muszą być nigdzie zatrudnieni. Kolejną jego zaletą jest fakt, że matka i ojciec mogą pobierać dodatkowo świadczenie Betreuungsgeld od 15. miesiąca życia dziecka jednocześnie. W przypadku zwykłego zasiłku wychowawczego jest to niemożliwe.

Zwykły zasiłek wychowawczy czy ElterngeldPlus?

Kiedyś przyszli rodzice musieli dużo wcześniej zdecydować, który z nich zostanie dłużej w domu przy dziecku, aby zagwarantować sobie optymalne wsparcie ze strony państwa. Od tego lata jest to jeszcze bardziej skomplikowane. Teraz partnerzy mają prawo wyboru. Albo zdecydują się na podstawowy zasiłek wychowawczy, albo na ElterngeldPlus, albo na kombinację jednego i drugiego. Wysokość finalnego świadczenia zależy głównie od tego czy rodzina nie popełniła któregoś z błędów opisanych powyżej.

Pomoc

Jeszcze zanim przyszli rodzice przystąpią do spełniania swojego marzenia o dziecku, powinni zaczerpnąć rady u doradców podatkowych, by otrzymać jak najlepsze wsparcie. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!