Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Personalausweis i jego możliwości (Niemcy)

Wiemy już, że osoby mieszkające w Polsce, a posiadające niemieckie obywatelstwo będą mogły posługiwać się dowodem osobistym zamiast – jak do tej pory – paszportem. Będzie to możliwe, nawet jeżeli nigdy nie mieszkały w Niemczech!

W roku 2010 stare niemieckie dowody osobiste zostały zastąpione nowymi i mimo że większa część Niemców wciąż jeszcze legitymuje się starymi dokumentami, to nowe zwłaszcza wśród ludzi młodych budzą sporo entuzjazmu. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, jak olbrzymie możliwości oferuje ten nowoczesny dokument. A jakie – o tym poniżej.

Zalety nowych dowodów osobistych

Nowe dowody osobiste w Niemczech, jak pisaliśmy wyżej, obowiązują od roku 2010. Ich zaletą w porównaniu z poprzednimi są: poręczny format – bez problemu zmieści się w portfelu (nowy dowód ma rozmiary podobne do polskiego nowego dokumentu, standardowej wizytówki) – oraz, co wydaje się szczególnie ciekawe, wbudowany w dokument czip elektroniczny, dzięki któremu pełni on rolę tzw. Online-Ausweisfunktion (owe funkcje pozwalają na identyfikację w internecie, a także np. automatach samoobsługowych). Kolejna zaleta to możliwość korzystania z elektronicznego składania wniosków urzędowych. Z pomocą niniejszego dokumentu można wygodnie i prosto składać przez internet umowy oraz wnioski do urzędów.

Czym jest Online-Ausweisfunktion?

Za pośrednictwem wspomnianych funkcji można dokonać identyfikacji w internecie lub w automatach. Na wbudowanym w dokument czipie zapisane są takie dane jak imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia oraz adres. Dzięki niemu, wkładając dokument do specjalnego czytnika, zostaniemy zidentyfikowani. Jednak cała operacja identyfikacji nie miałaby sensu, gdyby nie była odpowiednio zabezpieczona. W momencie zgubienia lub kradzieży dowodu każdy, kto wszedłby w jego posiadanie, mógłby się pod nas podszyć. Dlatego też używający funkcji “identyfikacji przez internet” posiadają numer PIN, bez którego taka identyfikacja jest niemożliwa. Kod PIN może zmienić tylko właściciel dokumentu w urzędzie tzw. Personalausweisbehörde lub przez internet, podając stary numer. Cała masa usług dostępnych jest dopiero po osiągnięciu pełnoletności lub dla osób zameldowanych w danej miejscowości. Dzięki funkcjom internetowym dokumentu możliwe jest na przykład sprawdzenie wieku lub adresu właściciela dokumentu. Czip wbudowany w dowód może przesłać nasz wiek lub miejsce zamieszkania bez podawania dodatkowych danych, wysyłając jedynie odpowiedź “tak” lub “nie”.

Co jest potrzebne, by korzystać z internetowych funkcji dowodu?

Po złożeniu wniosku na Personalausweis otrzymujmy zapytanie, czy Online-Ausweisfunktion mają zostać włączone czy wyłączone. Otrzymujemy także list zawierający PIN. Jeżeli chcemy używać funkcji online dowodu, możemy je włączyć dzięki otrzymanemu PIN-owi. By korzystać z pełnych możliwości dowodu, potrzebne będą zatem: dowód z włączoną funkcją “Online-Ausweisfunktion”, osobisty sześciocyfrowy PIN, odpowiedni czytnik kart, który można nabyć w sklepach z elektroniką, oprogramowanie, które zapewni bezpieczne połączenie między dowodem osobistym a komputerem, jak np. AusweisApp. Niniejszy program można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej www.ausweisapp.bund.de.

Co oznacza włączenie “Online-Ausweisfunktion?

Jak wyżej pisaliśmy, przy wnioskowaniu o dowód możemy zdecydować, czy chcemy, by funkcje internetowe naszego dowodu były włączone czy nie. Jeżeli zdecydujemy, że tak, w momencie jego odbioru będziemy w pełni mogli korzystać z jego funkcjonalności. Gdybyśmy jednakże zdecydowali inaczej, w każdej chwili owe funkcje możemy włączyć bądź wyłączyć. Jednak po wyłączeniu ponowne włączenie będzie nas kosztowało 6 euro. Młodzi posiadacze dowodu poniżej 16 lat otrzymują dokument z wyłączoną funkcją internetową. Po ukończeniu 16. roku życia mogą jednak ją włączyć i to bez ponoszenia kosztów.

Gdzie można używać funkcji internetowych Personalausweis?

Dzięki tzw. Online-Funktion można obecnie z pomocą internetu korzystać z wielu funkcji. Możemy na przykład zakończyć ubezpieczenie samochodowe, otworzyć konto w banku, wnioskować o wydanie zaświadczenia o zameldowaniu czy złożyć wniosek o wydanie aktu urodzenia, aktu ślubu, aktu zgonu. W przyszłości na pewno te funkcjonalności dokumentu będą się rozszerzały, głównie na takie obszary życia jak: wszelka komunikacja z urzędami, ubezpieczenia, finanse czy zakupy przez internet.

Jakie dane mogą zostać zapisane na wbudowanym w dokument czipie?

Są to przede wszystkim: imię, nazwisko, data urodzenia i adres, ale także zdjęcie właściciela i jego dane biometryczne – odciski palców. Przy czym jeżeli chodzi o dane biometryczne, mogą być tam umieszczone, jeżeli taka będzie wola właściciela dokumentu. Tylko organy państwowe, jak na przykład policja czy urzędy graniczne, mogą mieć dostęp do niniejszych danych. Wymienione urzędy nie mogą ich czytać bez wiedzy właściciela dokumentu.

Czy dowód pełni również funkcje podpisu elektronicznego?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest odpowiednikiem tradycyjnego podpisu w świecie elektronicznym. Pozwala on na sprawdzenie np. autorstwa deklaracji wysłanej w tej formie. Nowy dowód osobisty jest przygotowany do korzystania z podpisu elektronicznego. Aby go użyć, należy zakupić certyfikat podpisywania od odpowiedniego dostawcy. Wówczas zostanie on zapisany na czipie dowodu. Przegląd dostawców certyfikatów podpisów elektronicznych można znaleźć na stronie internetowej Bundesnetzagentur (Federalnej Agencji ds. Sieci).

Niestety nie wiemy, czy pełne funkcje internetowe dostępne będą również w dokumentach osób, które nie mają meldunku w Niemczech.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.