Za ubogich uchodzi 260 000 Monachijczyków. Trzy lata temu, kiedy miasto opublikowało pierwszą broszurę dotyczącą tańszego życia w stolicy Bawarii, było ich jeszcze ok. 200 000. Chodzi o osoby, które mają do dyspozycji mniej niż 60 procent średniego dochodu netto, czyli ok. 1 350 euro w przypadku singli i 2 430 euro w przypadku rodziny z dzieckiem poniżej 14 lat. Liczby te pokazują, że swoje wydatki muszą dokładnie przemyśleć nie tylko osoby korzystające z pomocy socjalnej. Życie w Monachium staje się wyzwaniem dla wszystkich, których dochody wahają się w granicach płacy minimalnej. Politycy pracują nad podwyższeniem świadczeń socjalnych, jednak nim ich plany wejdą w życie, warto skorzystać z kilku praktycznych rad.
#1 Mieszkanie
Największym obciążeniem finansowym dla mieszkańców Monachium jest wysoki czynsz. W przeciągu ostatnich dziesięciu lat jego wysokość znacznie wzrosła. Trudniej także o własne cztery ściany, ponieważ do miasta przybywa co roku 29 000 nowych osób. O mieszkanie socjalne mogą ubiegać się ci, których dochody są najniższe – Urząd ds. Mieszkań i Migracji sprawdza dokładnie każdy przypadek. Coraz więcej ludzi nie jest w stanie opłacić czynszu, mimo że nie mieści się w kryterium osób najbardziej potrzebujących. Aby udzielić im wsparcia, miasto zorganizowało program „München Modell”, dzięki któremu można zdobyć specjalny dokument uprawniający do ubiegania się o mieszkanie socjalne. Spore szanse na jego otrzymanie ma np. czteroosobowa rodzina z dochodami rocznymi brutto w przedziale między 70 000 a 80 000 euro. Do otrzymania kluczy jeszcze daleka droga – listy oczekujących są bowiem naprawdę długie.
#2 Edukacja i kultura
Wbrew pozorom oferta kulturalna w Monachium jest skrojona na każdą kieszeń. Dzieci i młodzież mogą korzystać z bibliotek miejskich za darmo, a dorośli zapłacą za roczną kartę 20 euro (10 euro ze zniżką). Uczniowie i studenci do 28 lat mają darmowe wejście na próby generalne Filharmoników Monachijskich. Normalny bilet to koszt rzędu 10 euro. Darmowe koncerty organizuje także szkoła muzyczna czy domy kultury.
W Internecie można znaleźć kalendarz, w którym odnotowane są wszystkie darmowe imprezy w mieście. Obok koncertów znajdziemy w nim również przedstawienia teatralne oraz pokazy filmowe. Warto odwiedzić stronę www.kulturraum-muenchen.de/eintritt-frei. Prowadzące je stowarzyszenie „KulturRaum München” rozdaje ponadto darmowe wejściówki, natomiast dla dzieci pomiędzy 8 a 12 rokiem życia organizowane są bezpłatne wykłady i warsztaty na uniwersytetach (www.kinderuni-muenchen.de). Rodzice oddający swoje dzieci do żłobków, przedszkoli lub świetlic mogą w niektórych wypadkach zaoszczędzić, jeżeli pozwolą wyliczyć opłaty na podstawie swoich dochodów.
#3 Zakupy
Rodzinny budżet nadwyręża także zakup ubrań – szczególnie, kiedy dzieci wyrastają z rzeczy w szybkim tempie. Osoby o bardzo niskich dochodach mogą zgłosić się do Sozialbürgerhaus po zaświadczenie uprawniające do darmowych ubrań i mebli dla dzieci.
Dobrym rozwiązaniem są również pchle targi, których w Monachium nie brakuje. Ich listę znajdziemy na stronie www.awm-muenchen.de/flohmarktportal.
Warto również udać się do sklepów z odzieżą używaną. Przy ulicy Peter-Anders-Straße 11 w Pasing można zakupić meble, zabawki, zastawę stołową, książki czy urządzenia elektroniczne z drugiej ręki. Podobnych miejsc jest w mieście więcej.
Z kolei wymiana książkowa funkcjonuje bardzo dobrze w Bücherkiste (Aschenbrennerstraße 8) lub Oxfam Buchshop (Fürstenfelder Straße 7).
#4 Sport i spędzanie wolnego czasu
Dla tych, którzy chcą uprawiać sport bez wydawania pieniędzy na karnety na siłownię, przygotowano od października do lipca specjalną ofertę sportów halowych – od koszykówki, przez gimnastykę, jogę aż po kick-boxing i zumbę. Młodzi ludzie do 21 roku życia mogą korzystać z reguły za darmo, natomiast dorosłym wystarczy 2,60 euro na godzinę. Latem można uprawiać gimnastykę lub Qi Gong w parku.
Możliwe jest także zapisanie się do młodzieżowych klubów sportowych. Na stronie www.msj.de znajdziemy ponad 3 500 ofert dla dzieci i młodzieży. W niektórych przypadkach miasto pokryje opłaty do 10 euro miesięcznie, dokładając nawet do wyposażenia.
W wakacje miasto organizuje tanią ofertę obejmującą wyjazdy, warsztaty całodzienne, zajęcia sportowe i inne. Szczegóły dostępne na stronie www.muenchen.de/ferienabgebote.
#5 Transport
Chcąc zaoszczędzić na transporcie publicznym, warto dokładnie przestudiować ofertę Monachijskiego Związku Komunikacyjnego MVV. Bilet miesięczny uprawniający do korzystania z środków transportu od godziny 9:00 jest na przykład bardzo tani. Dzieci poniżej 6 roku życia jadą za darmo, natomiast dla młodzieży przygotowano specjalne propozycje. Dla studentów przewidziano bilet semestralny.
Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z licznych udogodnień. Posiadając orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i odpowiednio niskie dochody, przysługuje im pomoc w regionie Oberbayern obejmująca podróż taksówką, pomoc osoby towarzyszącej czy dyżurnego ruchu. Miasto wspiera udział w życiu społecznym osób niepełnosprawnych, umożliwiając zakup specjalnego żetonu uprawniającego do korzystania z autobusów, tramwajów i metra w całych Niemczech. W niektórych przypadkach takie udogodnienia są nawet darmowe.
Fani jazdy samochodem mogą skorzystać z oferty carsharing Stattauto München, Flinkster, Drive Now czy Car2Go. Tani rower znajdziemy z kolei na organizowanym co roku pchlim targu rowerzystów czy licytacjach biura rzeczy znalezionych. W mapę miasta można zaopatrzyć się za darmo w punkcie informacyjnym znajdującym się w ratuszu.
#6 Telefon i Internet
Dla wielu opłaty za telefon i Internet nie stanowią problemu, ponieważ korzystają z tzw. flatrate, czyli zryczałtowanej opłaty za korzystanie z usług telekomunikacyjnych. Różnice cenowe są jednak ogromne, więc radzimy dokładnie przestudiować wszystkie oferty.
Osoby, które nie posiadają dostępu do Internetu, mogą z niego skorzystać za darmo w wielu miejscach w mieście. Usługę oferują prywatne kawiarnie i sklepy, natomiast miastowy Internet dostępny jest w wielu miejscach publicznych (www.muenchen.de/leben/wlan-hotspot). Dodatkowo z darmowego wifi można korzystać na komputerach w bibliotekach miejskich. Ciekawa jest również oferta kawiarni Netzwek przy ulicy Luisenstraße 11. Młodzież i dzieci mogą skorzystać z darmowych warsztatów i kursów komputerowych, a dla seniorów przewidziano specjalne wieczorki przybliżające świat Internetu.
Osoby pobierające świadczenia socjalne mogą zwolnić się z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego, oszczędzając tym samym 17,50 euro miesięcznie. Dla tych osób Telekom przygotował też specjalną ofertę.
#7 Seniorzy
Niska emerytura i problemy z poruszaniem się stanowią wyzwanie dla wielu seniorów. Z danych statystycznych wynika, że w Monachium żyje 130 000 osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Połowa z nich jest starsza niż 65 lat. Korzystne oferty dla seniorów są kluczowe. Aby ułatwić im wychodzenie z domu, miasto stworzyła Isar Card 60 – specjalny bilet miesięczny dla osób, które ukończyły 60 lat. Składając odpowiedni wniosek, można uzyskać częściowy zwrot kosztów.
Seniorzy mieszkający samotnie, którzy rzadko opuszczają swoje mieszkanie i nie mają w pobliżu nikogo bliskiego, mogą ubiegać się o dodatek do opłat telefonicznych. Poza tym w mieście znajduje się 32 centra dla osób starszych z bardzo interesującymi ofertami spędzania wolnego czasu oraz punktem porad.
#8 Opieka lekarska
Na rynku istnieje wiele leków, maści i kremów, które pomagają w przypadku przeziębienia, chrypki, bólów czy otarć. Większość z nich jest dostępna bez recepty, dlatego trzeba za nie zapłacić w całości. Dla osób o niewielkich dochodach przygotowano specjalną akcję „Medikamentenhilfe”. Posiadając München-Pass, można otrzymać rabat w 50 aptekach w całym mieście.
Posiadacze München-Pass powyżej 20 roku życia otrzymują zwrot kosztów za środki antykoncepcyjne (finansuje je kasa chorych). Osoby nieubezpieczone lub nieposiadające ważnego statusu pobytowego mogą skorzystać z akcji „open.med – Ärzte der Welt„.
#9 Dzieci i rodzina
Wejściówki po niższych cenach niezależnie od dochodów gwarantuje rodzinom Familienpass, który kosztuje sześć euro i jest ważny przez cały rok. Ze zniżek może korzystać dwóch dorosłych i maksymalnie czworo dzieci. Rodziny posiadające więcej dzieci otrzymują drugi Familienpass za darmo.
Dokonując jego zakupu w punkcie informacyjnym w ratuszu lub przez Internet, można otrzymać specjalną broszurę, w której znajdują się wszystkie informacje na temat zniżek. Oferta obejmuje zarówno muzea, różnego rodzaju kursy, jak i rodzinną jogę. Familienpass można otrzymać za darmo, jeżeli wykupimy wcześniej karnet na basenie.
Za 14 euro można kupić Ferienpass, który obejmuje jeszcze szerszą ofertę. Opcja ta jest dedykowana dzieciom i młodzieży od sześciu do 17 lat i obowiązuje przez okres trwania wszystkich ferii w czasie roku szkolnego, umożliwiając udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach po niższej cenie oraz darmowe przejazdy komunikacją miejską.
#10 Jedzenie
Powstaje coraz więcej inicjatyw, które starają się uratować jedzenie przed śmietnikiem. Na portalu „Foodsharing” może zgłosić się każdy, kto ma do oddania artykuły spożywcze. Osoby, które chcą z nich skorzystać, mogą je odebrać za darmo.
Na podobnej zasadzie funkcjonuje „Fair-Teiler“: Żywność można zostawić w przeznaczonych do tego celu lodówkach lub na regałach, z których każdy może zabrać, co potrzebuje. Placówki mieszczą się przy ulicy Schwanthalerstraße 80 i Sendlinger Straße 7.
Niektóre piekarnie oferują wieczorem swoje pieczywo taniej lub za pół ceny. Nowym przedsięwzięciem jest akcja „Brot am Haken”. Klienci mogą zapłacić za bon, który umieszczą na haczyku, a potrzebujący kupić za niego pieczywo lub kawę. Więcej informacji na stronie www.brot-am-haken.org.
Przekazane produkty spożywcze wydaje również Münchner Tafel w 27 placówkach. Niezbędne jest jednak specjalne zezwolenie.