Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

2015: Ubezpieczenia społeczne i podatek od wynagrodzeń w Niemczech

Rok 2015 przyniesie kilka istotnych zmian w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz podatku od wynagrodzeń. Ponadto zmienią się również wytyczne dotyczące pracy na zasadach tzw. minijob, a przy tym zostanie wprowadzona płaca minimalna.

W związku z tym przygotowaliśmy małe zestawienie tego, czego mogą się spodziewać osoby zameldowane w Niemczech, bo prowadząc działalność w Niemczech jako pracodawca lub pracując jako pracownik, powinieneś być zawsze dobrze poinformowany.

Składka emerytalna

Jedną z kluczowych zmian wchodzących w życie wraz z nowym rokiem jest obniżenie stawki emerytalnej z obowiązujących obecnie 18,9 procent do 18,7 procent. Na tym poziomie ma zostać utrzymana przynajmniej do 2018 roku. Składka ta płacona jest w połowie przez pracodawcę i pracownika.

Płaca minimalna

Płaca minimalna ma obowiązywać na terenie całego kraju, a minimalna stawka godzinowa to 8,5 euro/godz., co przy średnio 40-godzinnym tygodniu pracy daje miesięcznie około 1473 euro brutto. Na nowym zapisie ma skorzystać 3,7 mln osób pracujących w sektorze niskich płac. Płaca minimalna nie obejmie jednak wszystkich – wyjątkami będą osoby, które nie ukończyły 18. roku życia i nie mają wykształcenia zawodowego, uczniowie, osoby odbywające obowiązkowe praktyki oraz praktykanci, którzy są zatrudniani na krócej niż 3 miesiące. Dodatkowo płaca minimalna nie obowiązuje dla długotrwale bezrobotnych – w pierwszych 6 miesiącach od momentu zatrudnienia, tak aby zwiększyć ich szansę na otrzymanie pracy. Płaca minimalna obowiązuje również pracowników zarabiających do 450 euro (czyli Minijob), jak również tych zarabiających do 850 euro (Gleitzone).

Płaca minimalna w sektorze opieki (Pflegemindestlohn)

Na zachodzie Niemiec wzrośnie ona do 9,40 euro/godz., a na wschodzie do 8,65 euro. Do 2017 roku płaca minimalna w sektorze opieki ma rokrocznie rosnąć.

Kasy chorych

Kasy chorych będą mogły znów częściowo decydować o składkach. Do tego dotychczasowe składki zostaną obniżone o 0,9 procent, do 14,6 procent. Składka dla pracowników i dla pracodawców została ustawowo ustalona na tej samej wysokości dla każdej z tych grup, a mianowicie na poziomie 7,3 procent. Ubezpieczenie opiekuńcze (Pflegeversicherung) wzrasta natomiast do wysokości 2,35 procent.

Tablice rejestracyjne

Posiadacze samochodów nie będą musieli zmieniać tablic rejestracyjnych swoich samochodów przy zmianie miejsca zamieszkania. Obowiązek ten już wcześniej został zniesiony w poszczególnych krajach związkowych. Wysokość składki na ubezpieczenie samochodu pozostanie niezmiennie zależna od miejsca zamieszkania.

Wyrejestrowanie samochodu

Samochody zarejestrowane po 1 stycznia nowego roku mogą zostać w przyszłości wyrejestrowane on-line, poprzez specjalną stronę urzędu. Mają to umożliwić specjalne kody bezpieczeństwa, które będą umieszczane na plakietkach tablic oraz w dowodach rejestracyjnych. Można będzie to uczynić także przy pomocy nowego dowodu osobistego.

Norma emisji zanieczyszczeń Euro-6

Wraz z początkiem stycznia 2015 roku dla wszystkich pojazdów będzie obowiązywać nowa norma emisji zanieczyszczeń Euro-6. Tym samym pojazdy rejestrowane w Niemczech muszą być przystosowane do niższej emisji tlenku azotu. Euro-6 obowiązuje już od września przy badaniach homologacyjnych dla producentów samochodów.

Bioodpady

Już za 4 tygodnie w całych Niemczech będzie obowiązywać segregacja odpadów, a tym samym zostanie wprowadzony żółty pojemnik na tzw. bioodpady. Taki obowiązek wprowadziło dotychczas blisko 340 z 400 miast oraz okręgów w Niemczech, teraz żółte kosze na śmieci pojawią się także w pozostałych rejonach w Niemczech.

Hartz IV

Podstawowe stawki świadczenia wzrosną o około 2 procent. Osoby samotne otrzymają tym samym kwotę równą 399 euro, czyli o 8 euro więcej niż dotychczas.

Choroba zawodowa

Wraz z nowym rokiem do listy chorób zawodowych dołączą formy białego raka skóry oraz inne choroby – chorzy na nie będą mogli się poddać leczeniu, korzystając z ustawowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Rehabilitacja

Państwo chce mocniej wspierać rehabilitację – w myśl zasady „leczenie ambulatoryjne przed szpitalnym”, ambulatoryjne placówki rehabilitacyjne zostaną zrównane ze szpitalnymi, a co za tym idzie – odciążone od płacenia podatku od działalności gospodarczej.

Granica, do której płacimy z naszej wypłaty składki socjalne (Beitragsbemessungsgrenze)

Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to wysokość 4125 euro brutto. Dla ubezpieczenia emerytalnego i bezrobotnego wynosi 6050 euro brutto. Z kolei powyżej tej granicy pracodawca nie musi już odprowadzać składek do ubezpieczeń.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.