Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Zmiana operatora sieci, przenoszenie numeru

Cieszyłeś się na szybszy Internet? Kiedy jednak w końcu nadszedł ten dzień, okazało się, że strony internetowe nie ładują się, skrzynka mailowa pozostaje pusta, a telefon stacjonarny również odmawia posłuszeństwa. W dzisiejszych czasach trudno sobie pozwolić na odcięcie od świata. Na co zwrócić uwagę zmieniając operatora?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czasu trwania obecnej umowy oraz okresu jej wypowiedzenia. W większości przypadków umowy na telefon, komórkę czy Internet są zawiązywane na rok czasu, a okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Jeżeli zatem nie chcesz ryzykować automatycznym przedłużeniem umowy o kolejne dwanaście miesięcy, powinieneś zająć się zmianą operatora wystarczająco wcześnie.

Zmiana operatora

Zawiązując umowę z nowym operatorem warto jemu powierzyć rozwiązanie poprzedniej. Zaletą takiego wyjścia jest bezpośredni kontakt operatorów w sprawie przeniesienia numeru oraz zmiany podłączenia. Lepiej pozostawić sobie bezpieczny margines czasowy.

Wiele błędów podczas zmiany operatora powstaje już w momencie wypełniania formularza wniosku. Warto skupić się na szczegółach. Imię i nazwisko oraz adres muszą odpowiadać tym podanym w umowie z poprzednim operatorem. Wpisując numer, który chcesz przenieść, również musisz uważać, aby nie wpisać błędnie cyfr. Przeniesienie numeru lepiej pozostawić w rękach nowego operatora. Należy również pamiętać, że klienci sieci stacjonarnych mają prawo do wygaszenia swojego dotychczasowego numeru telefonu do końca trwania umowy. Klienci sieci mobilnych mogą to zrobić w dowolnym momencie.

Nie musisz się jednak obawiać, że Twoja linia zostanie przecięta, jak tylko umowa dobiegnie końca. Od 2012 roku prawo telekomunikacyjne zabrania takich praktyk operatorom, o ile rozpoczął się już proces zmiany usługodawcy. Dotychczasowy operator musi dostarczać swoją usługę dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie kwestie – prawne i techniczne – dotyczące zmiany usługodawcy.

Zasady przenoszenia numeru telefonu

Przerwy w dostawie usług możesz natomiast spodziewać się w dniu przełączania – nie może ona jednak trwać dłużej niż dzień. Jeżeli przełączenie nie zadziała poprawnie, a nowy usługodawca nie świadczy usługi od ustalonego terminu, po upływie jednego dnia jest do tego zobowiązany stary operator. Powinien on świadczyć usługę do momentu kolejnego przełączenia.

Gdy dojdzie do takiej sytuacji, za usługę świadczoną przez starego operatora od dnia wygaśnięcia umowy do skutecznej zmiany płacisz tylko połowę. Opłaty za połączenia obowiązują się jednak w normalnym zakresie. Pieniądze na rzecz nowego usługodawcy płacisz dopiero po udanym przełączeniu.

Również przenoszenie numeru rządzi się ściśle określonymi prawami. Jeżeli wszystkie warunki dotyczące zmiany operatora zostały spełnione, nic nie stoi na drodze do przeniesienia numeru. Ma do tego prawo nie tylko klient, ale również nowy usługodawca. Gdy przeniesienie numeru nie następuje, użytkownik może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym. Trzeba jedynie przestrzegać okresu przeznaczonego na usunięcie nieprawidłowości.

Jeżeli mimo zastosowania wszelkich środków zaradczych przełączenie nie powiedzie się w ciągu jednego dnia, klient powinien złożyć pisemną skargę zarówno u operatorów, jak i w organie nadzorczym, czyli w Federalnej Agencji ds. Sieci (Bundesnetzagentur), która może wywrzeć presję na usługodawców i nałożyć ewentualne kary.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.