Czy mogę otrzymać w tym roku premię świąteczną w formie zwolnionego z opodatkowania bonusu koronawirusowego?
Nie. Weihnachtsgeld pozostaje bez zmian. Pracodawcy mają do końca marca 2022 możliwość wypłacenia swoim zatrudnionym do 1500 euro premii koronawirusowej. To jest jednak dodatkowe do ewentualnego Weihnachtsgeld, które jest zawarte w porozumieniu zakładowych, umowie o pracę czy zbiorowym układzie pracy.
Kwota premii koronawirusowej jest zwolniona z opodatkowania. Suma brutto jest więc równa sumie netto. Wypłacenie pieniędzy nie jest jednak obowiązkiem pracodawcy, a raczej możliwością podziękowania zatrudnionym za ciężką pracę w czasach pandemii.
Tylko bonus koronawirusowy dla zawodów medycznych ma być od 2022 roku obowiązkowy. Dokładna data wprowadzenia zmiany nie jest jednak jeszcze wiadoma.
Większość moich znajomych już otrzymała premię świąteczną, a ja jeszcze nie. Po tak trudnym roku mam przecież do niej prawo, prawda?
Nie można ze stuprocentową pewnością tego stwierdzić. Prawa do Weihnachtsgeld w Niemczech nie ma. Te musi wynikać z umowy o pracę, zbiorowego układu pracy lub porozumienia zakładowego. Niemieckie prawo nie przewiduje bowiem takiego świadczenia.
Jeśli jednak firma wypłaca swoim zatrudnionym przez 3 lata dobrowolnie Weihnachtsgeld, musi to zrobić także w tym roku. Zobowiązuje go do tego powstała już tradycja.
Czy imprezy świąteczne mogą się odbywać?
Na imprezach, w których biorą udział wyłącznie zaszczepieni i ozdrowieńcy, obowiązuje w miejscach z liczbą zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni 350 na 100 tys. osób, limit 50 osób w pomieszczeniach zamkniętych i 200 uczestnikach na świeżym powietrzu.
Jeśli impreza odbywa się w pomieszczeniach zakładu, obowiązuje zasada 3G.
Między świętami a nowym rokiem w mojej firmie jest mało pracy. Czy mój pracodawca może wysłać mnie na urlop?
Tak, ferie zakładowe mogą zostać ogłoszone w okresie małej ilości pracy. Ważne jednak, by pracodawca poinformował o tym wcześniej pracowników. Szef powinien wysłać odpowiednią wiadomość do zatrudnionych.
Czy muszę być pod telefonem służbowym w czasie świąt?
Bez odpowiedniego porozumienia o dostępności w czasie świąt, pracownicy nie są zasadniczo zobowiązani do bycia dostępnym poza standardowymi godzinami pracy. Dotyczy to zarówno świąt, urlopu, jak i zwykłych wieczorów.
Słyszałem, że Kurzarbeit po raz kolejny zostało wydłużone. Co oznacza to dla mnie?
Niemiecki rząd wydłużył ułatwiony dostęp do skróconego czasu pracy oraz do świadczenia Kurzarbeitergeld do maksymalnie 24 miesięcy do 31 marca 2022.
Oznacza to, że jeśli nastąpi przynajmniej 10% przestój pracy, firma może przejść na Kurzarbeit.
Moja firma przeszła na pracę zdalną. Czy pracodawca może kazać mi przyjechać w sytuacji awaryjnej do biura?
W celu walki z pandemią od końca listopada w Niemczech ponownie obowiązuje zalecenie pracy zdalnej. Te dotyczy jednak tylko zawodów, które są w stanie wykonywać swoje obowiązki z domu. Jeśli dany obowiązek nie jest jednak możliwy do wykonania w domu, szef może poprosić pracownika o przyjazd do biura.
Źródło: spiegel