Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Tyle zarabiają rolnicy w Niemczech

rolnik pracuje na tablecie, traktor w tle

Ile właściwie zarabia niemiecki rolnik? Więcej czy mniej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie w Niemczech? Nowy raport odpowiada na te i inne pytania związane z zarobkami rolników.

„Gdzie indziej zarabiałbym więcej. Prawdopodobnie dużo więcej!” Dokument staji Bayerischer Rundfunk „Ile zarabia rolnik?” zaczyna się od właśnie takiej wypowiedzi młodego rolnika Hansa. 25-latek wyjaśnia, ile zarabia w swojej pracy jako wykwalifikowany naukowiec zajmujący się rolnictwem.

Wraz z ojcem Frankiem i dziadkiem Martinem, Hans prowadzi własną rodzinną firmę posiadającą 57 krów mlecznych oraz 56 sztuk młodego bydła i cieląt. Codziennie produkuje około 1300 litrów mleka, co generuje sprzedaż o wartości około 455 euro (stan na sierpień 2023 roku) – wyjaśnia Hans. Dochód ten należy jednak następnie przeznaczyć na finansowanie bieżących wydatków, kosztów weterynaryjnych, inwestycji w maszyny i innych kosztów.

Oznacza to, że wynagrodzenie brutto Hansa wynosi 1690 euro miesięcznie (1439 euro netto). Dostaje on również premię świąteczną w wysokości 500 euro. Oznacza to, że roczne wynagrodzenie brutto młodego rolnika, z którym przeprowadzono wywiad, wynosi 20.780 euro. Rolnik uzasadnia stosunkowo niskie zarobki tym, że później ma odziedziczyć firmę po ojcu. Na końcu raportu Hans wyjaśnia, że praca ta jest ​​dla niego tego warta. „To najpiękniejsza praca, jaką można sobie wyobrazić”, mówi.

Ile tak naprawdę zarabia rolnik w Niemczech?

Według portalu stepstone.de średnia płaca brutto rolnika waha się od 31.100 euro (w Dreźnie) do 38.600 euro (w Monachium) rocznie. Jednak faktyczna kwota nie zależy tylko od regionu, w którym prowadzona jest działalność. Na zarobki wpływa również wielkość przedsiębiorstwa oraz to, czy rolnik jest zatrudniony na etacie, czy prowadzi działalność na własny rachunek.

Ankieta przeprowadzona przez agriexperts-recuitment.de na zlecenie agrarheute.com stanowi kolejny wskaźnik tego, ile zarabia rolnik w Niemczech. Jedna czwarta (24%) z 214 ankietowanych pracowników pełnoetatowych stwierdziła, że ​​zarabia od 3000 do 4000 euro miesięcznie. Co piąta osoba zarabia miesięcznie od 2500 do 3000 euro. Tylko 15% ankietowanych zarabia ponad 4000 euro miesięcznie, pracując na pełen etat jako rolnik.  Ponadto część rolników, którzy spełniają odpowiednie warunki, otrzymuje dotacje. 

Dla porównania średnia płaca w Niemczech, według Federalnego Urzędu Statystycznego (Statistisches Bundesamt), wynosi 4105 euro (stan na kwiecień 2022 roku).

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 24 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.