Obojętnie czy podejmujesz pracę w pełnym wymiarze godzin czy dorywczą – Twój pracodawca będzie wymagał od Ciebie przedłożenia dowodu ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsausweis). Dokument ten jest niezbędny również przy ubieganiu się o jakiekolwiek świadczenia socjalne, ponieważ świadczy o przynależności do systemu ubezpieczeń społecznych i zapobiega tzw. pracy na czarno.
Dowód ubezpieczenia społecznego wystawia i przesyła Ci ubezpieczyciel w momencie podjęcia pierwszej pracy. Wtedy pracodawca powinien zgłosić Cię do ubezpieczenia emerytalnego (Rentenversicherung). Od stycznia 2011 roku obowiązuje nowa regulacja. Zamiast pomarańczowego dowodu, ubezpieczyciel wysyła klientowi pismo z wszystkimi ważnymi informacjami.
Wniosek o wystawienie dowodu ubezpieczenia społecznego
W przypadku zgubienia lub zniszczenia swojego dowodu ubezpieczenia społecznego, ubezpieczyciel wystawi Ci za darmo nowe. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek w swojej kasie chorych, który ta przekaże Twojemu ubezpieczycielowi emerytalnemu.
Formularz wniosku można znaleźć na stronie internetowej danej kasy chorych. Jeśli posiadasz zniszczony dowód, należy zwrócić go do placówki.
Co składa się na numer ubezpieczenia społecznego (Versicherungsnummer)?
Numer znajdujący się na dowodzie ubezpieczenia społecznego nazywa się często numerem ubezpieczenia (Versicherungsnummer) lub numerem ubezpieczenia emerytalnego (Rentenversicherungsnummer). Składają się na niego dane osobiste, takie jak data urodzenia, pierwsze litery nazwiska oraz numer seryjny, który określa także płeć ubezpieczonej osoby.
Obowiązek noszenia przy sobie dowodu ubezpieczenia społecznego
Od stycznia 2009 roku nie ma obowiązku noszenia przy sobie dowodu ubezpieczenia społecznego. W celu zapobiegania pracy na czarno, osoby pracujące w niektórych branżach są wyłączone z nowej regulacji i muszą mieć przy sobie albo dowód ubezpieczenia albo paszport. Sprawa dotyczy następujących branż:
– budownictwo
– hotelarstwo,
– przewóz osób,
– logistyka, transport
– właścicieli i pracowników karuzeli, kramów itp.,
– firm zajmujących się leśnictwem,
– ekip sprzątających,
– firm zajmujących się rozstawianiem targów i wystaw,
– rzeźników.