Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

10 największych mitów o niemieckim oświadczeniu podatkowym

Steuererklärung

O niemieckim Steuererklärung krąży wiele mitów. A te mogą kosztować podatnika nie mało.

Wypełnianie deklaracji podatkowej to dla wielu osób nieprzyjemny obowiązek. Jednym z powodów tego faktu jest mała wiedza o prawidłowym wypełnianiu dokumentu. Nie ma się więc co dziwić, że często dochodzi do pomyłek. Do tego pandemia jedynie przyczyniła się do stworzenia kolejnych mitów związanych z Steuererklärung. Te dotyczą przykładowo Kurzarbeit czy Homeoffice-Pauschale. Oto najczęstsze mity związane z niemieckim oświadczeniem podatkowym.

Osoby pracujące w trybie Kurzarbeit muszą dopłacić podatek

I tak i nie. W niektórych przypadkach rzeczywiście należy dopłacić podatek. Zdarza się jednak także, że Finanzamt musi oddać podatnikowi pewną kwotę. To ma miejsce, gdy pracownik przez kilka miesięcy otrzymywał wyłącznie Kurzarbeitergeld, a resztę roku był normalnie zatrudniony. Kto z kolei otrzymywał świadczenie dodatkowo do wynagrodzenia, musi często dopłacić podatek. Jest to możliwe, ponieważ zwolnione z opodatkowania Kurzarbeitergeld podwyższa resztę zobowiązanego do opodatkowania dochodu. Pracodawcy nie mogą jednak tego uwzględniać przy rozliczeniu miesięcznym, przez co możliwe jest, że pracownik płaci zbyt małe podatki. Pozostałą kwotę Finanzamt pobiera więc razem z deklaracją podatkową.

Zasadniczo obowiązuje zasada: Kto pobierał w roku przynajmniej 410 euro Kurzarbeitergeld, jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatku dochodowego (niem. Einkommensteuererklärung) w kolejnym roku.

Homeoffice-Pauschale zapewnia 600 euro

Nie. Ryczałt za pracę z domu o wysokości 5 euro dziennie można odliczyć w oświadczeniu podatkowym za maksymalnie 120 dni. Suma daje wprawdzie 600 euro, lecz kwota zostanie wypłacona tylko, jeśli zostanie przekroczona granica 1 tys. euro ryczałtu kosztów uzyskania przychodu (niem. Werbekostenpauschale).

Finanzamt chce moich pieniędzy

Nie. Finanzamt administruje jedynie wszystkie opłaty podatkowe. Oznacza to, że co niektórzy będą musieli dopłacić urzędowi, a niektórzy otrzymają zwrot. Średnia zwracana kwota ma wysokość powyżej 1 tys. euro. Wypełnienie deklaracji podatkowej może się więc opłacać.

Najemcy mogą odliczyć od podatku koszty eksploatacyjne (niem. Nebenkosten)

Nie. Najemcy mogą odliczyć od podatku takie koszty eksploatacyjne jak sprzątanie domu, usługi zimowe czy utylizacja odpadków, czyli tzw. haushaltsnahe Dienstleistungen, czyli usługi związane z wykonywaniem prac domowych. Dokładną kwotę można sprawdzić w rozliczeniu kosztów eksploatacyjnych (niem. Betriebskostenabrechnung), którą najemca otrzymuje raz w roku.

Emeryci muszą złożyć oświadczenie podatkowe tylko na wezwanie

Nie. Każdy emeryt musi sam sprawdzić, czy jest zobowiązany do złożenia Steuererklärung, czy nie. Kto nie wyśle oświadczenia podatkowego, mimo że jest do tego zobowiązany, otrzyma list z urzędu i grożą mu odsetki za opóźnienie i kary.

Finanzamt żąda wypełnienia deklaracji podatkowej, gdy zobowiązana do opodatkowania część emerytury rocznej brutto przekroczy podstawową kwotę wolną od podatku (niem. Grundfreibetrag). Ta wynosiła w 2020 roku 9408 euro.

Kto raz złoży Steuererklärung, musi składać je zawsze

Nie. Do złożenia deklaracji podatkowej mogą zostać zobowiązane osoby, które pobierały świadczenia zastępujące wynagrodzenie, jak zasiłek dla bezrobotnych czy Kurzarbeitergeld lub pracowały w dwóch stosunkach pracy jednocześnie.

Małżeństwa płacą mniej podatku

I tak i nie. To ma miejsce tylko, gdy jeden z partnerów zarabia znacznie więcej niż drugi. Wtedy można znacznie oszczędzić. Jeśli jednak oboje małżonków zarabia podobne kwoty, nie ma raczej co liczyć na duży zwrot podatku.

Finanzamt zawsze ma rację

Nie. Jeśli w decyzji podatkowej (niem. Steuerbescheid) znajdzie się jakiś błąd, podatnik ma 4 tygodnie czasu na złożenie sprzeciwu,

Termin złożenia mojej deklaracji podatkowej już dawno minął

Wielu podatników ma o wiele więcej czasu na złożenie Steuererklärung, niż im się wydaje. Tylko osoby, które są zobowiązane do złożenia oświadczenia podatkowego, muszą dosłać je do 31 lipca kolejnego roku. Wszyscy inni mają 4 lata czasu, a studenci nawet 7.

Kto w 2020 przebywał na Kurzarbeit i po raz pierwszy musi złożyć oświadczenie podatkowe, powinien skorzystać z okazji i złożyć dokumenty także za ostatnie cztery lata. Wtedy możliwa dopłata podatku może zmienić się w zwrot podatku.

Elterngeld jest zwolnione z podatku

Tak, Elterngeld jest zwolnione z podatku, podwyższa jednak tzw. Progressionsvorbehalt, czyli zastrzeżenie progresji. Oznacza to, że stawka podatkowa za pozostały zobowiązany do opodatkowania dochód jest wyższa. Rodziny muszą więc z tego powodu często z końcem roku dopłacać podatek.

Źródło: t-online

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.