Oświadczenie podatkowe jest dla wielu osób uciążliwym obowiązkiem. Tego powodem jest bardzo często zbyt mała wiedza podatników o wypełnianiu dokumentów. To z kolei sprzyja powstawaniu nieprawdziwych informacji i opinii, które z prawdą mają niewiele wspólnego. W czasach kryzysu wywołanego koronawirusem powstało kilka nowych mitów. To może doprowadzić do złożenia błędnej deklaracji podatkowej.
Osoby pracujące w formie Kurzarbeit będą musiały dopłacić do podatku
I tak i nie. Mogą mieć miejsce sytuacje, w których podatnik będzie musiał dopłacić. Może dojść jednak także do zwrotu nadpłaconego podatku z urzędu. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej, gdy pracownik przez kilka miesięcy otrzymywał wyłącznie Kurzarbeitergeld (KUG), a przez resztę roku pracował w pełnym wymiarze pracy. Jeśli zatrudniony otrzymywał KUG razem z pensją, prawdopodobnie będzie musiał dopłacić.
KUG jest bowiem zwolnione z podatku i obniża stawkę podatkową dla pozostałego zobowiązanego do opodatkowania dochodu. Pracodawcy nie mogą zrobić tego jednak przy miesięcznym rozliczeniu, przez co mogą ewentualnie opłacać zbyt niskie podatki za pracowników.
Zasadniczo obowiązuje zasada: Kto w roku otrzymał przynajmniej 410 euro KUG, jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej w następnym roku.
Homeoffice-Pauschale zapewnia 600 euro zwrotu
Nie. Homeoffice-Pauschale, czyli dodatek za pracę z domu zapewnia 5 euro zwrotu dziennie. Limit dni pracy zdalnej jest jednak ograniczony do maksymalnie 120 dni w roku. Suma daje wprawdzie wynik 600 euro, lecz taki zwrot otrzyma tylko pracownik, którego ryczałt kosztów uzyskania przychodu (niem. Werbungskostenpauschale) przekroczy 1 tys. euro.
Finanzamt chce wyciągnąć ode mnie jak najwięcej pieniędzy
Nie. Urząd skarbowy zarządza jedynie wszystkimi opłatami podatkowymi. Niektórzy płatnicy muszą do nich nieco dopłacić, inni otrzymują zwrot. Średni zwrot podatku wynosi ponad 1 tys. euro. Odpowiednie wypełnienie deklaracji podatkowej może się więc bardzo opłacać.
Najemcy nie mogą odliczyć dodatkowych kosztów
Także ta informacja również nie jest prawdą. Osoby wynajmujące mieszkanie mogą odliczyć od podatku takie koszty dodatkowe jak czyszczenie lokum, prace zimowe czy usuwanie odpadów, czyli tzw. usługi przy domu.
Emeryci muszą składać oświadczenie podatkowe tylko na żądanie
Nie. Każdy emeryt musi sam sprawdzić, czy jest zobowiązany do złożenia oświadczenia podatkowego, czy nie. Jeśli tego nie zrobi i nie złoży dokumentu, mimo iż będzie musiał, otrzyma list z Finanzamtu, który może nałożyć dodatkowe opłaty na podatnika.
Urząd skarbowy żąda złożenia podatkowego tylko, gdy zobowiązana do opodatkowania część rocznej emerytury brutto przekracza kwotę wolną od podatku (niem. Grundfreibetrag). Ta wynosiła w 2020 roku 9408 euro.
Kto raz złoży oświadczenie podatkowe, będzie to musiał robić już zawsze
Nieprawda. Do oddania deklaracji podatkowej mogą zostać zobowiązane osoby, które pobierają świadczenia w miejsce wynagrodzenia (niem. Lohnersatzleistung), jak zasiłek dla bezrobotnych czy KUG lub mają dwa stosunki pracy.
Małżeństwa płacą niższe podatki
I tak i nie. Jeśli jeden z małżonków zarabia dużo więcej, niż drugi, możliwe, iż para zaoszczędzi dużą sumę. Jeśli jednak oboje pracują za podobną pensję, raczej nie otrzymają ogromnego zwrotu.
Finanzamt zawsze ma rację
Nie. Otrzymaną decyzję podatkową należy obowiązkowo dokładnie sprawdzić. Może w niej znaleźć się bowiem błąd. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, podatnik ma 4 tygodnie na jego zgłoszenie.
Okres złożenia deklaracji podatkowej już minął
Wielu podatników ma więcej czasu na złożenie oświadczenia podatkowego, niż im się wydaje. Do 31 lipca następującego roku dokument muszą złożyć bowiem jedynie osoby, które są do tego zobowiązane. Pozostałe osoby mają na to 4 lata, a studenci aż 7.