Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Elterngeld Plus – dodatkowe przywileje dla rodziców!

W związku z coraz większym zainteresowaniem rodziców Niemieckim świadczeniem Elterngeld, urzędnicy postanowili wyjść naprzeciw pracującym matkom jak i ojcom tworząc poszerzoną wersję świadczenia Elterngeld - Elterngeld Plus. Ustawa została przyjęta 01.01.2015, a od pewnego czasu jest wprowadzona w życie.

Co skłoniło Urząd do zmiany, bardzo dobrze funkcjonującego w praktyce, świadczenia Elterngeld? Czym jest Elterngeld Plus i jak wpływa na obecną sytuację rodziców?

W Niemczech rodzina jako najmniejsza jednostka społeczna jest wspierana przez Urzędy na wiele sposobów. Szeroko rozwinięty dział socjalny zapewnia rodzicom już od dnia narodzin szereg świadczeń pomagających wpierać ich budżet by w jak najlepszych warunkach mogli wychowywać swe pociech. Minimalny pakiet świadczeń obejmuje  Elterngeld (świadczenie na nowo narodzone dziecko 12 msc.), Landeserziehungsgeld (dodatek „Landowy” na wychowanie dziecka 12 msc.), oraz Betreuungsgeld (dodatek na wychowanie  12 msc.) Obecnie pozwalało na pełne zabezpieczenie dziecka przez Państwo przez 36 miesięcy jego życia. Dodatkowo od dnia narodzin rodzicom przysługuje Kindergeld. Dzięki wymienionym świadczeniom rodzinny mogą swobodnie funkcjonować. Zazwyczaj to matka wnioskowała o świadczenie Elterngeld, ale w ostatnim czasie pojawiła się tendencja by to ojciec skorzystał z urlopu rodzicielskiego i czynnie uczestniczył w życiu maluszka.

Ze statystyk jednoznacznie wynika, że coraz więcej ojców angażuje się w opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Jak podaje nam  Niemiecki Urząd Statystyczny – Statistisches Bundesamt w „Statisches Jaresbuch 2014” w roku 2008 o zasiłek wychowawczy Elterngeld ubiegało się 20,8 % ojców, w roku 2012 było to już 29,2%. Stosunek wnioskujących o Elterngeld ojców na przełomie lat 2010 2012 kształtował się następująco:

http://www.intertax24.com/images/OjcowieElterngeldPlus.png

Źródło: Statistisches Bundesamt.

Elterngeld Plus

Powyższa sytuacja spowodowała wprowadzenie zmian w przyznawaniu świadczenia na nowo narodzone dziecko i do tak zwanego świadczenia Elterngeld dodano świadczenie Elterngeld Plus. Świadczenie wprowadzono z dniem 01.07.2015 roku. Zmianie uległ przede wszystkim czas na który można wnioskować o świadczenie Elterngeld – został on podwojony. Osoby bezrobotne, które będą starały się o tytułowe świadczenie będą mogły uzyskać 300 € przez 24 miesiące, zaś osoby pracujące i zarabiające dotychczas do 1000 € a decydujące się na ograniczenie czasu pracy do 30 godzin tygodniowo, będą mogły liczyć na pełne 100% swojego dotychczasowego wynagrodzenia. Utrzymano w mocy także dodatek w przypadku narodzenia bliźniąt który pozwala na podwójne otrzymanie świadczenia. Warto wspomnieć o tym, że ze świadczenia Elterngeld Plus korzysta matka oraz ojciec ograniczając swoją prace do 30 godzin tygodniowo. Świadczenie to można na różne sposoby modyfikować i rodzice mogą się między sobą porozumieć ważne by wniosek został złożony do 13 tygodnia życia dziecka. W przypadku wychowania drugiej pociechy do 3 roku życia, do całości naszego świadczenia można otrzymać dodatkowo 75 € miesięcznie.

 

Co daje nam nowe świadczenie Elterngeld Plus

By zrozumieć jakie zmiany niesie za sobą Elterngeld Plus porównujemy wypłacany do tej pory Elterngeld z jego pozszerzonym wariantem Elterngeld Plus.

Elterngeld Basis (jako wcześniejsza opcja):

  • Prawo do świadczenia w okresie minimalnym 2 miesięcy do maksymalnie 12 w przypadku jednego rodzica.
  • Dodatkowe 2 miesiące w przypadku świadczenia pobieranego zamiennie przez oboje rodziców.
  • Możliwość wypłacenia połowy zasiłku przez 24 miesiące.
  • Wysokość świadczenia: 300 € jeżeli wniosek składany był na osobę bezrobotną, zaś maksymalnie 67 % swojego dotychczasowego wynagrodzenia  mogli uzyskać rodzice korzystający z tak zwanego Elternzeitu ograniczający swoją prace do 30 h tygodniowo,
  • Zasiłek wzrastał  w przypadku bliźniąt  na każde z dzieci o 300 €.

Eltengeld Plus

Elterngeld Plus to świadczenie dla rodziców którzy pracują maksymalnie 30 godzin tygodniowo. Wówczas prócz wynagrodzenia z pracy otrzymują świadczenie Elterngeld. Wysokość świadczenia wynosi połowę zasiłku Elterngeld wypłaconego rodzicom którzy nie pracują podczas wychowania dziecka. Czas w jakim można otrzymywać wspomniany zasiłek wynosi 24 miesiące.

Eltengeld Plus z tzw. Partnerschafts Bonus

W momencie gdy rodzice oboje pracują jednak nie więcej niż 25-30 godzin tygodniowo, w okresie co najmniej 4 miesięcy każdy z rodziców ma możliwość otrzymania dodatkowych 4 miesięcy dłużej świadczenia Elterngeld Plus.

Zliczenie wszystkich dodatkowych okresów pozwoli na opiekę nad dzieckiem w okresie nawet do 36 miesięcy. Nie trzeba wykorzystywać całego świadczenia. Okres opieki nad dzieckiem można wybrać w późniejszym czasie między 3 a 8 rokiem życia dziecka.

 

Jakie korzyści wynikają ze świadczenie Elterngeld

Prócz wymienionych korzyści finansowym rodzice zyskują przede wszystkim możliwość czynnego uczestnictwa w życiu swojego dziecka. Jednakże poniżej  tabela przestawia korzyści materialne jakie niesie za sobą Elterngeld Plus.

 

Źródło: Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jugend.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.