Kto złoży zbyt późno wniosek o Kindergeld, może otrzymać świadczenie z mocą wsteczną za 6 miesięcy. Dotyczy to najczęściej osób, których dzieci są już pełnoletnie i przykładowo pracują między zajęciami na studiach. Rodzice są bowiem często niepewni, czy dalej mają prawo do pobierania Kindergeldu, ponieważ dziecko przykładowo odbywa praktyki lub czeka na przyjęcie na studia. Niektórzy także zapominają o zawnioskowaniu o zasiłek. Jeśli w takiej sytuacji niemiecki fiskus wliczy do rozliczenia podatku dochodowego zasiłek rodzinny, rodzice mają prawo do odwołania się od wcześniej otrzymanej decyzji.
Dotychczas, gdy rodzice otrzymywali zasiłek z mocą wsteczną tylko za kilka miesięcy, Finanzamt mógł przy decyzji o wysokości podatku dochodowego wliczyć Kindergeld za cały rok. Jednak podstawa prawna się zmieniła. Teraz zawnioskowane zbyt późno i niewypłacane Kindergeld nie będzie zaliczane do kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci (Kinderfreibetrag). Regulacja dotyczy wszystkich jeszcze nieprawomocnych decyzji podatkowych.
Oznacza to, że rodzice, których dotyczy taka sytuacja, mogą złożyć odwołanie, jeśli niemiecki Finanzamt obliczył podatek dochodowy na podstawie nieważnej już podstawy prawnej. W przypadku przyszłych decyzji podatkowych fiskus będzie uwzględniał zmianę automatycznie.
Aktualnie rodzice otrzymują 204 euro za pierwsze i drugie dziecko. Za trzecie dziecko Kindergeld ma wysokość 210 euro, a przy czwartym zwiększa się do 235 euro. Zasiłek rodzinny jest wypłacany na niepełnoletnie dzieci oraz na uczących się pełnoletnich.
Więcej na temat zasiłku rodzinnego Kindergeld w Niemczech:
Kindergeld – wysokość świadczenia i terminy płatności w 2019 roku