Dla pracownika najważniejsze są trzy rodzaje kosztów, jeśli chodzi o podatki. Są nimi koszty uzyskania przychodu, wydatki specjalne oraz wyjątkowe obciążenia finansowe. W tym roku wprowadzono kilka zmian, o których warto wiedzieć.
Wykaż dokładne wpłaty na ubezpieczenia
Najważniejsze są wydatki specjalne z tytułu zabezpieczeń na przyszłość. Należą do nich ubezpieczenie na starość, a także regularne składki na ubezpieczenia emerytalne, zdrowotne czy na wypadek bezrobocia.
Ryczałt wydatków wyjątkowych jest bardzo niski. Dla osób wolnych wynosi 36 euro, a dla małżeństw 72 euro. Dlatego wielu podatnikom opłaca się wykazanie składek.
Opieka nad dziećmi jako wydatek specjalny
Dotyczy również kosztów kształcenia pierwszego zawodu. Urząd skarbowy przyjmuje wydatki rzędu 6 000 euro. Należy jednak pamiętać, że od 2015 roku nauka pierwszego zawodu musi trwać przynajmniej dwanaście miesięcy i kończyć się egzaminem końcowym. W innym wypadku fiskus nie bierze jej pod uwagę.
Rodzice mogą odliczyć aż do 4000 euro przeznaczonych na opiekę nad dziećmi. Od tego roku państwo wspiera dodatkowo rodziców, jeżeli przedsiębiorstwo przejmuje część kosztów. Pracownik może otrzymać nawet 600 euro, od których nie musi odprowadzać podatku.
Koszty uzyskiwania przychodu
Kolejnym ważnym punktem są koszty związane z uzyskiwaniem przychodu, a więc związane z wykonywaniem pracy. Urząd skarbowy rozlicza maksymalnie 1000 euro rocznie, co oznacza, że wykazanie wszystkich kosztów opłaca się tylko wtedy, gdy łącznie przekraczają ryczałt.
Poza tym eksperci przypominają, że koszty uzyskiwania przychodu można odliczyć zawsze, gdy ponieśliśmy je z własnej kiszeni. Zakupione w ten sposób przedmioty nie mogą być używane do celów prywatnych. Możliwe jest zatem rozliczenie kosztów dodatkowego kształcenia oraz literatury specjalistycznej.
Rozliczyć można również wydatki związane z zakupem odzieży służbowej oraz narzędzi wykorzystywanych w pracy (od nożyczek fryzjerskich począwszy, na laptopie skończywszy). Fiskus uznaje również koszty dojazdu do pracy – niezależnie od tego z jakiego środka transportu korzystasz.
Koszty utrzymania
Trzecią grupę stanowią wyjątkowe obciążenia, czyli wszystkie wydatki związane z chorobą, niepełnosprawnością, jak również z kosztami utrzymania.
Dla rodziny z dwojgiem dziećmi „możliwe obciążenie“ może wynosić sześć procent dochodów. Jeżeli wydatki przekraczają tę granicę, można odliczyć je od podatku.
W przypadku środków utrzymania granicę zwiększono do 8 472 euro. Należy jednak pamiętać, że w tym roku niezbędne jest podanie numeru identyfikacji podatkowej osoby przez nas utrzymywanej.
Kolejna zmiana dotyczy pracowników – ci z nich, którzy korzystają z kwoty wolnej od podatku, mogą czerpać zyski przez dwa lata, o ile w tym czasie nie zmieni się ich sytuacja zawodowa lub podatkowa. Sprawa dotyczy kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci, która wzrosła do 2256 euro na jednego rodzica.