Najważniejsze fakty dotyczące Kindergeldu
Najbardziej palącymi pytaniami nadal oczywiście pozostają te o wysokość świadczenia i maksymalny wiek, po którego osiągnięciu Kasy Rodzinne wstrzymują wypłaty zasiłku rodzinnego.
W tym roku zasiłek rodzinny wzrósł o dwa euro – pierwsze i drugie dziecko otrzymuje zatem 192 zamiast 190 euro, trzecie 198 zamiast 196 euro, a czwarte i kolejne – 223 euro zamiast 221. Poza tym w 2016 roku wprowadzono obowiązek przedkładania numeru identyfikacji podatkowej dziecka – Steuer ID. Za rok świadczenie znów wrośnie o kolejne dwa euro.
Jeśli chodzi zaś o zasadę przyznawania, to prawo do zasiłku rodzinnego Kindergeld przysługuje na każde dziecku do ukończenia przez nie 18 roku życia. Od 18 do 25 życia Kindergeld jest wypłacany już tylko w pewnych przypadkach a po 25 roku nie można się ubiegać. Wyjątkiem są dzieci niepełnosprawne, które same nie potrafią zadbać o swoje utrzymanie.
Kiedy koniec?
O jakie przypadki chodzi dla wspomnianej grupy wiekowej 18-25 lat? Oto możliwe scenariusze:
- Studia pierwszego stopnia bądź szkolenie zawodowe (tzw. Erstausbildung) – do tej kategorii zaliczamy „normalną” szkołę, pierwsze szkolenie zawodowe oraz studia pierwszego stopnia.
- Poszukiwania miejsca odbywania szkolenia – gdy dziecko szuka tzw. Ausbildungsplatz czyli miejsca w którym będzie odbywać praktyczną część szkolenia, może nadal liczyć na Kindergeld.
- Okres przejściowy między szkołą a studiami – kto po ukończeniu nauki w szkole nie wybiera się od razu na studia, może otrzymywać zasiłek rodzinny jeszcze przez 4 miesiące od momentu ukończenia szkoły.
- Bezrobocie – osoby zarejestrowane jako poszukujące pracy mogą pobierać Kindergeld do swoich 21 urodzin.
- Wolontariat – podczas dobrowolnego roku wolontariatu Kindergeld nadal jest wypłacany.
Koniec końców wypłata świadczenia zależy od sytuacji dziecka, na które ono przysługuje. Warto jednak pamiętać, że po ukończeniu 25 lat z Kindergeldem żegnamy się definitywnie.
Więcej na temat Kindergeldu oraz zasiłków w Niemczech przeczytasz tutaj.