Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Postępuj według wskazówek

Odwołanie od decyzji podatkowej w Niemczech

steuerbescheid odwołanie decyzja podatkowa niemcy
Foto: Depositphotos
Podatnicy, którzy otrzymują z urzędu skarbowego decyzję podatkową (Steuerbescheid), koniecznie powinni ją gruntownie zweryfikować. Wiele wydanych decyzji zawiera bowiem błędy.

W takim przypadku warto się bronić, składając stosowne odwołanie. Ważne jest przy tym przestrzeganie kilku reguł postępowania w sprawach podatkowych. Oto wskazówki, o których powinni pamiętać rzemieślnicy.

Odwołanie od decyzji podatkowej w Niemczech i jego konsekwencje

Jeśli podatnik złoży odwołanie od wymiaru podatku w wymaganym terminie, niesie to za sobą następujące konsekwencje podatkowe: W momencie złożenia odwołania dana sprawa podatkowa zostaje na nowo otwarta. Oznacza to, że urzędnik skarbowy ponownie zweryfikuje poprawność nie tylko spornych kwestii, lecz także wszystkich pozostałych danych i liczb zawartych w twojej deklaracji podatkowej. Złożenie odwołania nie zmienia nic w otrzymanym wraz z decyzją podatkową wezwaniu do zapłaty. Jeśli konieczność zapłaty podatku wynika z błędu w decyzji, można złożyć wniosek o zawieszenie egzekucji. Tylko w takim przypadku możliwe jest wstrzymanie płatności na rzecz urzędu skarbowego.

Praktyczna wskazówka: W przypadku złożenia odwołania od decyzji podatkowej oraz przy jednoczesnym braku wniosku o zawieszenie egzekucji i niezapłaceniu podatku istnieje ryzyko nałożenia opłaty za zwłokę w wysokości 1% zaległego podatku za każdy miesiąc. Należy tego unikać za wszelką cenę.

Pamiętaj o odsetkach za okres zawieszenia egzekucji

W przypadku złożenia odwołania od decyzji podatkowej i jednoczesnego wnioskowania o zawieszenie egzekucji należy pamiętać, że tzw. odsetki za zwłokę muszą zostać zapłacone od kwoty podatku, która została ustalona w postępowaniu odwoławczym. Odsetki te wynoszą 0,5% miesięcznie. Niestety, sąd finansowy wyjaśnił ostatnio, że wysokość odsetek za zawieszenie egzekucji w wysokości 0,5% miesięcznie nie budzi wątpliwości konstytucyjnych.

Praktyczna wskazówka: Mimo wszystko jak najbardziej sensowne jest złożenie sprzeciwu wobec odsetek nałożonych za okres zawieszenia egzekucji i wnioskowanie o zawieszenie postępowania. Wynika to z faktu, iż Federalny Trybunał Finansowy (Bundesfinanzhof) dopuścił wniesienie rewizji od wyroku z dnia 8 marca 2023 r. Ostatnie słowo należy teraz do sędziów Trybunału.

Wyliczenie terminu na złożenie odwołania

Data wydania decyzji + 3 dni= data otrzymania decyzji podatkowej
Data otrzymania decyzji + miesiąc na złożenie odwołania= dzień, w którym odwołanie musi wpłynąć do urzędu skarbowego

Odwołanie od decyzji podatkowej jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wpłynie ono do urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji o wymiarze podatku. Terminy obliczane są w następujący sposób:

Jeśli któryś z terminów przypada w weekend lub dzień ustawowo wolny od pracy, urząd skarbowy automatycznie wydłuża go do kolejnego dnia roboczego.

Co zrobić, gdy urząd skarbowy zażąda jeszcze wyższego podatku?

Ponieważ w przypadku złożenia odwołania urząd skarbowy ponownie analizuje wszystkie dane zawarte w zeznaniu podatkowym, może się zdarzyć, że znajdzie on dalsze błędy i ostatecznie należny będzie nawet wyższy podatek niż przed złożeniem odwołania (reformatio in peius – pogorszenie sytuacji w wyniku wyroku zapadłego w postępowaniu odwoławczym). Ale nie ma problemu – w takim przypadku sprzeciw należy po prostu wycofać. Oznacza to, że decyzja podatkowa pozostaje niezmieniona, a zagrożenie dopłatami podatku zostaje wyeliminowane.

Złożenie odwołania jest zazwyczaj opłacalne

Nawiasem mówiąc, odwołanie się od decyzji podatkowej jest opłacalne. Według statystyk Federalnego Ministerstwa Finansów ok. 65% wszystkich podatników, którzy złożyli odwołanie, ma ostatecznie rację i może spodziewać się nowej decyzji z niższym wymiarem podatku. Jeśli mimo oczekiwań odwołanie nie doprowadzi do pożądanego rezultatu, nie stanowi to problemu. Złożenie odwołania jest bezpłatne i nie są wymagane w związku z nim żadne opłaty manipulacyjne ani administracyjne.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.