Kiedy otrzymam decyzję podatkową dotyczącą nowo zarejestrowanego pojazdu?
– Tuż po rejestracji i dopuszczeniu pojazdu do ruchu urząd wysyła wszystkie potrzebne informacje do administracji celnej (Zollverwaltung) czyli urzędu odpowiedzialnego za podatek. Na podstawie przesłanych danych zostanie utworzona decyzja podatkowa. Zasadniczo jest ona wysyłana do dwóch tygodni od momentu rejestracji pojazdu.
Czy decyzje podatkowe będę otrzymywać rok rocznie?
– Zgodnie z § 12 ust. 1 Ustawy o opodatkowaniu pojazdów (KraftStG) ustalenie kwoty podatku jest jednorazowe i bezterminowe. Decyzja podatkowa jest zatem ważna także przez kolejne lata. Wysokość podatku wynika z decyzji, podobnie jest z terminem.
UWAGA: Urząd nie wysyła wezwań do zapłaty i przypomnień!
Ile przyjdzie mi zapłacić podatku za mój pojazd?
– Wysokość podatku można obliczyć przy pomocy kalkulatora zamieszczonego na stronie Urzędu Celnego. Znajdziesz go pod tym linkiem:
Kfz-Steuerrechner
Jak zgłosić się do debetowania bezpośredniego (SEPA)?
– Warunkiem koniecznym do udziału w debetowaniu SEPA jest przedłożenie wypełnionego i zgodnego z urzędowym wzorem upoważnienia w ramach polecenia zapłaty tzw. SEPA-Lastschriftmandat (formularz 032021). Dokument musi zostać podpisany przez właściciela konta oraz jeśli to dwie różne osoby, także przez właściciela pojazdu. Później wystarczy, że wyślesz lub złożysz go w właściwej dla siebie placówce administracji celnej.
Czy po wyrejestrowaniu pojazdu otrzymam nową decyzję podatkową?
– Po wyrejestrowaniu np. samochodu, właściwy dla Ciebie urząd wysyła dane do administracji celnej, która na ich podstawie tworzy tzw. Abmeldebescheid. Zostanie on wysłany do dwóch tygodni po wyrejestrowaniu pojazdu.
Wyrejestrowałem pojazd, kiedy otrzymam zwrot podatku?
– Jeśli urząd jest posiadaniu Twoich danych bankowych, otrzymasz należny zwrot po 3 tygodniach od momentu wyrejestrowaniu samochodu. Jeśli zgłosiłeś się do debetowania bezpośredniego (SEPA) pieniądze zostaną wypłacone automatycznie na podane konto.
Jak przekazać urzędowi dane konta bankowego ubiegając się o zwrot pieniędzy?
– Wypełnij w tym celu formularz nr 3815, później wyślij go do odpowiedniego Urzędu Celnego (Hauptzollamt).
Pamietaj: Prawidłowo wypełniony formularz powinien zawierać numery IBAN i BIC! W związku z przejściem na system SEPA nie wystarczy numer konta i kod banku.
Czy pieniądze mogą być wypłacone w gotówce (np. przy wyrejestrowaniu samochodu)?
– Należny zwrot jest tylko i wyłącznie przelewany na konto. Wypłata gotówkowa czy otrzymanie czeku rozrachunkowego nie jest możliwe.