Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Podatek od pojazdu – KFZ Steuer w pytaniach i odpowiedziach (Niemcy)

Wraz z rejestracją samochodu w Niemczech zaczyna obowiązywać Cię obowiązek podatkowy. W naszym artykule prezentujemy zestawienie pytań i odpowiedzi związanych z opodatkowaniem pojazdów w RFN.

Kiedy otrzymam decyzję podatkową dotyczącą nowo zarejestrowanego pojazdu?

– Tuż po rejestracji i dopuszczeniu pojazdu do ruchu urząd wysyła wszystkie potrzebne informacje do administracji celnej (Zollverwaltung) czyli urzędu odpowiedzialnego za podatek. Na podstawie przesłanych danych zostanie utworzona decyzja podatkowa. Zasadniczo jest ona wysyłana do dwóch tygodni od momentu rejestracji pojazdu.

Czy decyzje podatkowe będę otrzymywać rok rocznie?

– Zgodnie z § 12 ust. 1 Ustawy o opodatkowaniu pojazdów (KraftStG) ustalenie kwoty podatku jest jednorazowe i bezterminowe. Decyzja podatkowa jest zatem ważna także przez kolejne lata. Wysokość podatku wynika z decyzji, podobnie jest z terminem.

UWAGA: Urząd nie wysyła wezwań do zapłaty i przypomnień!

Ile przyjdzie mi zapłacić podatku za mój pojazd?

– Wysokość podatku można obliczyć przy pomocy kalkulatora zamieszczonego na stronie Urzędu Celnego. Znajdziesz go pod tym linkiem:

Kfz-Steuerrechner

Jak zgłosić się do debetowania bezpośredniego (SEPA)?

– Warunkiem koniecznym do udziału w debetowaniu SEPA jest przedłożenie wypełnionego i zgodnego z urzędowym wzorem upoważnienia w ramach polecenia zapłaty tzw. SEPA-Lastschriftmandat (formularz 032021). Dokument musi zostać podpisany przez właściciela konta oraz jeśli to dwie różne osoby, także przez właściciela pojazdu. Później wystarczy, że wyślesz lub złożysz go w właściwej dla siebie placówce administracji celnej.

Czy po wyrejestrowaniu pojazdu otrzymam nową decyzję podatkową?

– Po wyrejestrowaniu np. samochodu, właściwy dla Ciebie urząd wysyła dane do administracji celnej, która na ich podstawie tworzy tzw. Abmeldebescheid. Zostanie on wysłany do dwóch tygodni po wyrejestrowaniu pojazdu.

Wyrejestrowałem pojazd, kiedy otrzymam zwrot podatku?

– Jeśli urząd jest posiadaniu Twoich danych bankowych, otrzymasz należny zwrot po 3 tygodniach od momentu wyrejestrowaniu samochodu. Jeśli zgłosiłeś się do debetowania bezpośredniego (SEPA) pieniądze zostaną wypłacone automatycznie na podane konto.

Jak przekazać urzędowi dane konta bankowego ubiegając się o zwrot pieniędzy?

– Wypełnij w tym celu formularz nr 3815, później wyślij go do odpowiedniego Urzędu Celnego (Hauptzollamt).

Pamietaj: Prawidłowo wypełniony formularz powinien zawierać numery IBAN i BIC! W związku z przejściem na system SEPA nie wystarczy numer konta i kod banku.

Czy pieniądze mogą być wypłacone w gotówce (np. przy wyrejestrowaniu samochodu)?

– Należny zwrot jest tylko i wyłącznie przelewany na konto. Wypłata gotówkowa czy otrzymanie czeku rozrachunkowego nie jest możliwe.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.