Chcesz złożyć wypowiedzenie?
Jeśli nie chcesz już dłużej pracować u swojego szefa masz dwie drogi do wyboru, możesz sam wypowiedzieć umowę lub za porozumieniem z pracodawcą rozwiązać stosunek pracy.
Różnice:
W przypadku wypowiedzenia przez Ciebie umowy, musisz trzymać się terminów. Mogą się one różnic w zależności od zawodu. W przypadku niejasności należy zwrócić się do odpowiedniego związku zawodowego lub Izby Pracowniczej (Arbeiterkammer). Warto również pamiętać, że osoby którym przysługuje zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld) otrzyma go 4 tygodnie po zakończeniu stosunku pracy.
Jeśli chodzi zaś o rozstanie za porozumieniem stron, razem z pracodawcą ustalasz termin ostatecznego rozbratu z firmą. W tym przypadku nie trzeba się sztywno trzymać terminów, ważnym jest by strony osiągnęły porozumienie. Zasiłek dla bezrobotnych zostanie wypłacony natychmiast po zakończeniu stosunku pracy o ile wcześniej złożyło się wniosek w AMS.
Zażądaj świadectwa pracy (Dienstzeugnis)
Jeśli chcesz się rozstać ze swoim dotychczasowym pracodawcą upomnij się o świadectwo pracy. Przyda ono się podczas późniejszego szukania pracy.
Chcesz zmienić zawód lub dalej się kształcić?
Być może jeszcze nie wiesz do końca którą ścieżkę kariery chcesz wybrać. W tym przypadku warto udać się do doradców zawodowych np. z Bildungsberatung Österreich. Możesz również na własną rękę zdecydować co Cię interesuje. Nie zapominaj, że w zależności od kraju związkowego i indywidualnej sytuacji można uzyskać różnego rodzaju dofinansowania i zasiłki.
Bildungskarenz czyli opłacona przerwa na kształcenie
Jeśli potrzebujesz czasu na uzyskanie dodatkowych kwalifikacji lub szkoleń, być może warto zainteresować się tzw. Bildungskarenz. O co chodzi? Nawet przez rok czasu możesz koncentrować się na swoim kształceniu zawodowym. Zgodzić musi się na to pracodawca, który na ten czas zwalnia Cię z obowiązków w jego firmie. W tym czasie jest dodatkowo wypłacany dodatek na kształcenie czyli Weiterbildungsgeld. Jego wysokość jest równa wysokości zasiłku dla bezrobotnych.
Redukcja czasu pracy w ramach Bildungsteilzeit
Jeśli chcesz się kształcić lub szkolić, możesz zmniejszyć liczbę godzin w pracy i uzyskać wyrównanie w ramach tzw. Bildungsteilzeit. Jest to opłacalne rozwiązanie przede wszystkim w przypadku uzyskiwania stosunkowo niskich dochodów. Dla wielu ważny jest również kontakt z firmą, który w tym przypadku zostaje zachowany.
Koszty kształcenia a podatki
Odprowadzając podatek od wynagrodzenia (Lohnsteuer) możesz również ubiegać się o zwrot kosztów szkolenia czy kształcenia zawodowego w austriackim urzędzie skarbowym, przy pomocy formularzu L1 czyli tzw. Arbeitnehmerveranlagung. Odliczyć można m.in. czesne, koszty uczestnictwa w kursach, podręczniki i literaturę fachową oraz wydatki na kopiowanie i dojazd.