Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Firma istniała od 1897 roku

Austria: Producent kul Mozarta kończy działalność

aktualnosci Austria, bankructwa w austrii, Salzburg, Salzburg Chocolate, mozartkugeln, kule mozarta, praliny
Foto: Pixabay
Kule Mozarta (Mozartkugeln) są austriackim hitem eksportowym. Jednym z producentów jest Salzburg Chocolate. Przez długi czas firma była w rozsypce, teraz musi się poddać.

Salzburg Chocolate kończy działalność

Austriacki producent słodyczy Salzburg Chocolate właśnie upada na naszych oczach. Pomimo próby odratowania przedsiębiorstwa po postępowaniu upadłościowym okazało się, że wysiłki spełzły na niczym.

Zgodnie ze sprawozdaniem upadek firmy oznacza zwolnienie 65 pracowników. Chodzi o zakład w Grödig, na południe od Salzburga, który musi zakończyć produkcję do końca roku. Salzburg Chocolate istnieje od 1897 roku.

Producent ogłosił upadłość w listopadzie 2021 roku. W lutym 2022 roku koncern przejęła grupa Kex Confectionary z Rumunii. Firma zasłynęła akcjami ratunkowymi, jednak w przypadku firmy z Austrii poległa. Już w grudniu 2022 roku część produkcji została wstrzymana. Wówczas władze zwolniły 25 pracowników. Firma podała jako powód gwałtowny wzrost kosztów surowców, opakowań, transportu i energii. 

Wzrost cen powodem upadku

Utrzymujące się wysokie ceny surowców prawdopodobnie doprowadziły do ostatecznej kapitulacji producenta czekolady z Salzburga. Sytuacja na światowym rynku kakao jest trudna. Zbyt duże lub zbyt małe opady deszczu na obszarach upraw, spowodowały spadek podaży, a jednocześnie gwałtowny wzrost cen. 

60% światowej produkcji kakao przypada na Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghanę. Zmiany klimatu wywierają znaczny wpływ na uprawę. Częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak długie susze, ulewne deszcze i powodzie, pogorszyły jakość kakao, zmniejszyły plony lub całkowicie zniszczyły zbiory.

Ceny importowe ziarna kakaowego przekroczyły w styczniu 2024 r. poziom z poprzedniego miesiąca o 73,4 procent, jak podano w marcu. Import masy kakaowej i masła kakaowego był w tym miesiącu o 49,4% droższy niż rok wcześniej.

Źródło: t-online

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.