Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowy układ zbiorowy

Austria: Wzrosną wynagrodzenia w branży chemicznej

branża chemiczna, zakłady chemiczne Austria, zbiorowy układ pracy, podwyżka wynagrodzeń, chemia austria, praca w branzy chemicznej
Foto: Freepik
Siódma runda negocjacji między przedstawicielami pracodawców i pracowników zakończyła się porozumieniem. Nowy zbiorowy układ pracy dla branży chemicznej będzie obowiązywał od 1 maja 2024 roku przez okres 12 miesięcy.

W poniedziałek rozpoczęła się siódma runda negocjacji nowego układu zbiorowego pracy w przemyśle chemicznym. Aby wywrzeć presję, w około 50 firmach z branży chemicznej i farmaceutycznej miały miejsce strajki ostrzegawcze trwające od jednej do dwóch godzin. Strajkowali pracownicy Boehringer Ingelheim, Borealis, Lenzing, Novartis, Sandoz, Semperit i Takeda.

Wzrost wynagrodzeń o 6,33%

Strony doszły ostatecznie do porozumienia wieczorem. Płace i wynagrodzenia w przemyśle chemicznym wzrosną o 6,33%, ale maksymalnie o 316,50 euro. Tak uzgodnili pracodawcy i przedstawiciele związków zawodowych. Rzeczywiste i minimalne płace wzrosną o tę samą kwotę. Płace praktykantów również wzrosną o 6,33%. Nowy Kollektivvertrag, czyli zbiorowy układ pracy będzie obowiązywał od 1 maja 2024 roku przez okres 12 miesięcy.

Związki zawodowe PRO-GE i GPA nalegały na podwyżkę płac i wynagrodzeń dla około 50.000 pracowników przemysłu chemicznego. Miała ona być zgodna z kroczącą inflacją w wysokości 6,33% i ograniczeniem płatności dla osób o wysokich zarobkach.

6,5% w przemyśle szklarskim

Około 240 firm członkowskich Austriackiego Przemysłu Chemicznego (Chemische Industrie Österreichs – FCIO) zatrudnia prawie 50.000 osób. 

Negocjacje w sprawie układu zbiorowego pracy w krajowym przemyśle chemiczno-szklarskim zakończyły się już wcześniej. Partnerzy społeczni zgodzili się tam na 6,5% wzrost płac minimalnych i wynagrodzeń w ramach układu zbiorowego. 

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.