Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czym wyróżnia się nowy banknot o nominale 50 euro?

Żaden inny banknot nie jest tak często fałszowany, co ten o nominale 50 euro. Europejskie władze monetarne przedstawiły więc nowy model banknotu. Jakie zabezpieczenia zastosowano? Czym się wyróżnia? Sprawdziliśmy.

Nowe zabezpieczenia mają utrudnić fałszerzom ich pracę. Dotychczas zmieniono banknoty o nominale 5, 10 i 20 euro. W przypadku 50 euro zastosowano te same środki bezpieczeństwa, co w 20 euro. Są to:

– Wyczuwalne reliefy – na przedniej stronie banknotu na lewej i prawej jej krawędzi wyczuwalne są krótkie linie. W ten sposób nawet niewidomi mogą sprawdzić czy mają w ręce prawdziwe pieniądze. Reliefy zastosowano również przy napisie „BCE ECB…” oraz nominale.

– Znak wodny – jest widoczny z obu stron banknotu i przedstawia postać z mitologii greckiej – Europę – oraz nominał.

– Nominał – jest błyszczący, zmienia kolor z szmaragdowozielonego na głęboki niebieski.

– Hologram – chodzi o srebrny pasek na przedniej stronie banknotu. Przedstawia symbol €, motyw architektoniczny i kilkakrotnie nominał 50.

– Pasek bezpieczeństwa – widoczny pod światło z obu stron pasek ma ciemny kolor. Na zmianę ukazuje się symbol € i nominał 50.

– Mikrodruk – biorąc banknot dokładnie pod lupę w dosłownym znaczeniu zobaczymy w niektórych miejscach mikrodruk. Jest to zabezpieczenie, które nie przydaje się na co dzień, ponieważ nie jest widoczne gołym okiem.

Na nowy banknot o nominale 50 euro trzeba jeszcze trochę poczekać – konkretnie do wiosny 2017 roku. Tyle czasu powinno wystarczyć bankom i sprzedawcom na zapoznanie swoich pracowników ze zmianami, jak również dostosować do nich niezbędne urządzenia.

Źródło: Spiegel, T-online

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.