Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Dwie trzecie zatrudnionych w Niemczech jest niezadowolonych ze swoich zarobków

zarobki

W roku inflacyjnym 2023 według ankiety dwie trzecie zatrudnionych w Niemczech nie było zadowolonych ze swojej wypłaty. Co czwarta osoba dokonywała w tym celu negocjacji i to z sukcesem. W niektórych branżach i regionach było szczególnie dużo pieniędzy.

Niezadowolenie z zarobków

Ubiegły rok był w wielu obszarach drogi, szczególnie codzienne produkty, takie jak żywność znacząco podrożały. Wielu zatrudnionych, przykładowo w służbie publicznej, mogło cieszyć się z nowych układów zbiorowych pracy, które zagwarantowały więcej pieniędzy. Inni zatrudnieni wyszli jednak z pustymi rękami. W sumie przeważyło niezadowolenie z pensji: Około dwie trzecie zatrudnionych było “niezadowolonych” (47%) lub “bardzo niezadowolonych” (17%) ze swoich zarobków, jak wynika z raportu wynagrodzeń portalu pracy “Stepstone”.

Liczba osób bardzo niezadowolonych wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o prawie 47%. Zadowoleni (32%) oraz bardzo zadowoleni (4%) byli tym samym w mniejszości.

Negocjacje podwyżek

Według innej ankiety “Stepstone” wielu osobom udało się poprawić swoją sytuację finansową: Z osób, które samodzielnie mogą negocjować w sprawie podwyżki, ponieważ nie dotyczą ich układy zbiorowe pracy lub automatyczne podwyżki, średnio co czwartej osobie udało się ją uzyskać. To jednak około 7% mniej osób niż w poprzednim roku. Około 18% osób mimo starań nie otrzymało większej wypłaty. Reszta osób nie pytała o podwyżkę.

Mediana podwyżek w 2023 roku wynosi 8% więcej niż w 2022 roku. To oznacza, że połowa zatrudnionych osób otrzymała podwyżkę niższą niż 8%, a druga połowa podwyżkę wyższą niż 8%. Ponad dwie trzecie ankietowanych była zadowolona z podwyżki.

Tak zarabiają Niemcy

W raporcie zarobków “Stepstone” wyliczył także całkowite wynagrodzenie, które chętne osoby podały na platformie w okresie między styczniem a listopadem 2023 roku. Ze względu na dużą liczbę osób biorących udział w badaniu, zebrano 920.000 informacji dotyczących zarobków. Zgodnie z nimi mediana zarobków w Niemczech wynosi 43.750 euro brutto rocznie. W porównaniu z tą wartością średnia pensja brutto wynosi w Niemczech 50.250 euro rocznie.

Różnice pensji w krajach związkowych

W skali Niemiec różnice w wypłatach są znaczące. Pośród krajów związkowych na czele znajduje się Hamburg. Mediana wypłat wynosi tam bowiem 50.000 euro. Na szarym końcu znajduje się Saksonia-Anhalt z medianą 36.500 euro. Różnice widać także pomiędzy zachodem i wschodem. Nie biorąc pod uwagę Berlina zatrudnieni we wschodnich krajach związkowych zarabiają prawie jedną piątą mniej niż osoby zatrudnione w zachodnich Niemczech. 

Jeśli chodzi o gminy, to na pierwszym miejscu uplasowało się Monachium – mediana wypłat wynosi tam ponad 56.000 euro. Na kolejnych pozycjach znajduje się Stuttgart, Frankfurt nad Menem i Wiesbaden.

Lekarze na czele – pracownicy gastronomii na końcu

Najlepiej zarabiającymi w Niemczech pozostają lekarze. Według aktualnego raportu wypłat mediana ich zarobków wynosi 94.750 euro brutto, a w Brandenburgii wynosi nawet 110.000 euro. Na kolejnych pozycjach uplasowali się zatrudnieni w obszarze banków i ubezpieczeń z prawie 57.000 euro rocznie oraz inżynierowie i zatrudnieni w doradztwie przedsiębiorstw.

W porównaniu z innymi grupami zawodowymi zatrudnieni w handlu hurtowym i detalicznym oraz w przemyśle turystycznym zarabiają najmniej. Otrzymują wypłatę w wysokości około 35.000 euro rocznie.

Gender-pay-gap

Także tzw. gender-pay-gap, czyli nierówności płacowe kobiet i mężczyzn, odgrywają w kwestii zarobków znaczącą rolę. Podczas gdy mediana zarobków mężczyzn wynosi 45.750 euro, kobiety otrzymują 40.000 euro. Powodów tej dysproporcji można doszukiwać się w fakcie, iż zawody, w których tradycyjnie pracuje dużo kobiet, są często gorzej płatne. Kobiety także rzadziej znajdują się w pozycjach zarządczych i częściej pracują na niepełny etat. Jednak według raportu wypłat kobiety zarabiają około 5,5% mniej niż mężczyźni, pomimo podobnych kwalifikacji zawodowych i stanowiska.

Kolejną kwestią jest fakt iż zarobki nadal nie są dostatecznie transparentne. Prawie jedna trzecia zatrudnionych nie wie, ile zarabia małżonek, jak podaje Süddeutsche Zeitung. Według badania jedynie co czwarta zatrudniona osoba wie ile zarabiają jego współpracownicy, pomimo, iż w większych przedsiębiorstwach istnieje prawo do informacji o zarobkach osób zatrudnionych na podobnym stanowisku.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.