Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Będzie jeszcze drożej

Mięso w Niemczech podrożeje

lada mięsna
Foto: Freepik
Przy ladach mięsnych w supermarketach w Niemczech grozi kolejna podwyżka cen. Powód? Podwyższenie podatku

Szerokie konsorcjum stowarzyszeń i ekspertów proponuje podwyższenie podatku VAT na mięso. Cel? Zwiększenie zasobu pieniędzy na lepszą hodowlę zwierząt (m.in. większe obory).

Konkretnie chodzi o ZKL (Zukunftskommission Landwirtschaft – Komisja Przyszłości Rolnictwa) – najważniejszy organ polityki rolnej Niemiec. Składa się m.in. z przedstawicieli stowarzyszenia rolników, Raiffeisenverband (związek polityczny wszystkich spółdzielni niemieckiego przemysłu rolno-spożywczego), obrońców konsumentów i organizacji ekologicznych.

Dobrostan zwierząt priorytetem

Jaki jest plan? Stopniowe podniesienie podatku VAT z obecnych 7% (stawka obniżona) do 19% (stawka normalna). Gdyby rząd “zdecydował się na udział konsumentów w  finansowaniu wiarygodnych premii z tytułu dobrostanu zwierząt”, związek poparłby poprze podniesienie stawki VAT na produkty pochodzenia zwierzęcego”.

Podwyżka oznaczałaby, że 500 gramów mięsa mielonego kosztowałoby zamiast 3,50€ – 3,89€. Podwyżka o 39 centów.

Minister rolnictwa Cem Özdemir już dłużej stara się podnieść ceny mięsa, aby wygenerować więcej środków na zmianę sposobu hodowli zwierząt. Na prośbę “Bild”, rzeczniczkas skomentowała, że Özdemir również otwarty jest na większą stawkę podatku VAT – pod warunkiem, że zostanie ona poparta przez rolników.

Prezydent Raiffeisen Franz-Joseph Holzenkamp skomentował: “Społeczeństwo pragnie poprawić warunki hodowli zwierząt w Niemczech. Mają one znacznie wykraczać poza standardy innych krajów europejskich. Dlatego opowiadamy się za zmianą stawki podatku VAT.”

Źródło: bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.