Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Setki urzędników pobierało podwójny Kindergeld!

Jak donosi niemiecka prasa, od kilku lat setki urzędników i pracowników umysłowych pobierało podwójny zasiłek Kindergeld. Szkody sięgają kilkunastu milionów euro.

Jeden z rodziców pracuje w służbie publicznej, drugi w gospodarce prywatnej. Obaj pobierają zasiłek Kindergeld, każdy z innej placówki. Takie rozwiązanie było możliwe, ponieważ niemal każdy urząd utrzymuje dla swoich zatrudnionych własną Familienkasse. Te z kolei nie są powiązane z Familienkasse Federalnego Urzędu Pracy, które wypłacają Kindergeld zatrudnionym w sektorze prywatnym. 

Federalny Trybunał Obrachunkowy odkrył to oszustwo już w 2009 roku, kiedy porównano bazy danych z Familienkasse Federalnego Urzędu Pracy z tymi współpracującymi z urzędami. Wówczas wykryto 1 306 przypadków pobierania podwójnego zasiłku Kindergeld. Szkody szacowano na 9 mln. euro.

Ministerstwo Finansów uspokaja, że dzięki obowiązkowi podawania numeru identyfikacji podatkowej dziecka, pobieranie podwójnego świadczenia nie jest już dłużej możliwe. Rada Kontroli Zgodności Norm Prawnych jest jednak zdania, że nie jest to do końca wykluczone. W Niemczech nie funkcjonuje ujednolicony system informatyczny, który uniemożliwiałby automatyczne porównywanie baz danych. Koniec końców nielegalny proceder może więc nadal trwać.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.