Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Więcej pieniędzy dla pracowników branży chemicznej!

Obyło się bez strajków – strony zbiorowego układu pracy branży chemicznej zgodziły się na podwyżki wynagrodzeń, które nastąpią w dwóch etapach. Umowa obowiązuje przez dwa lata.

Branża chemiczna liczy ok. 550 000 pracowników – każdy z nich będzie mógł cieszyć się wyższą pensją. Podwyżki płac nastąpią w dwóch etapach – w ciągu 24 miesięcy wynagrodzenia wzrosną wpierw o 3,0 procent, a po 13 miesiącach o kolejne 2,3 procent.

Strony zbiorowego układu pracy postanowiły w czwartek również o programie przygotowującym uczniów do pracy w branży. W tym wypadku też obyło się bez problemów.

Branża chemiczna jest trzecią pod względem wielkości gałęzią przemysłu w Niemczech. Miejsce pierwsze i drugie zajmują kolejno motoryzacja i budowa maszyn.

Prowadzący negocjacje Peter Hausmann ze związku IG BCE jest zadowolony z podjętej decyzji: „To świetny kompromis, rozwiązanie pasuje do aktualnej sytuacji przemysłu chemicznego.” Z kolei przedstawiciel strony pracodawców, Georg Müller, uważa nowy układ pracy za „pokaz siły” przedsiębiorstw, który będzie wymagał czasu. „Następne negocjacje czekają nas dopiero za dwa lata. Możemy wykorzystać ten czas, by wspólnie podjąć duże wyzwanie, jakim jest na przykład cyfryzacja świata pracy”, mówił Müller.

IG BCE żądał pierwotnie podwyżek w wysokości 5 procent w ciągu roku, idąc za przykładem IG Metall, który rozpoczął negocjacje w takim sam sposób. Branża metalurgiczna wywalczyła finalnie również dwuetapowe podwyżki o 2,8 procent, a później o 2,0 procent.

Źródło: Spiegel

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.