Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Wyższe mandaty za przeładowane samochody dostawcze?

Ruch na niemieckich drogach jest coraz większy. Duży wpływ na to mają samochody dostawcze z Europy Wschodniej. Ich kierowcy często mają przeładowane pojazdy, kierują bez przerwy po kilka godzin i poruszają się z dużą prędkością.

Niemiecka policja coraz częściej przeprowadza kontrole na autostradach zatrzymując i ważąc samochody dostawcze do 3,5 tony. Często pojazdy te są bowiem znacząco przeładowane. Karą jest pozostawienie zbyt ciężkiego ładunku i mandat o wysokości 50 euro. Często chodzi tu o samochody z Europy Wschodniej – Polski czy Ukrainy, ponieważ ich wynajęcie jest znacząco tańsze niż w Niemczech.

Małe samochody dostawcze są zwolnione z opłat drogowych i nie obowiązują ich zakazy jazdy w weekendy. Tacy kierowcy jeżdżą więc przez całą dobę i nie przestrzegają w większości także ustawowych godzin wolnych od pracy przeznaczonych na spoczynek. Spis tzw. Ruhezeiten kierowcy prowadzą pisemnie, oznacza to, że mogą wpisać kilkugodzinną przerwę, której nawet nie odbyli i nikt nie będzie miał możliwości sprawdzenia.

W odróżnieniu od samochodów ciężarowych, w busikach cyfrowy tachograf nie jest wymagany. W przypadku transportu transgranicznego europejskie prawo zobowiązuje do jego posiadania dopiero samochody o wadze od 3,5 tony. Wprawdzie Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie cyfrowych tachografów dla wszystkich pojazdów poniżej 3,5 tony poruszających się po europejskich drogach w celach zawodowych, lecz do przyjęcia tej zmiany minie jeszcze wiele lat.

Do tego czasu, policja może jedynie wyłapywać winnych kierowców i karać ich mandatami. Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Saksonii, Rolanda Wöllera te są jednak zbyt małe, żąda więc ich zwiększenia. Zyski, które osiągają przedsiębiorstwa, zajmujące się transportem samochodami dostawczymi, są bowiem znacząco wyższe niż możliwa kara za przeładowanie pojazdu.

Źródło: mdr

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.