Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Personel sprzątający powinien lepiej znać język niemiecki?

Sprzątaczki muszą obsługiwać skomplikowane maszyny. Często jednak ze względu na słabą znajomość języka niemieckiego nie dają sobie z nimi rady. Pomóc w tym mają kursy językowe i szkolenia.

Przez wiele lat jedynymi narzędziami personelu sprzątającego były szczotka i mop. Ale te czasy już minęły. Na przykład w szpitalach, personel sprzątający musi przestrzegać ścisłych procedur higieny, działać w zgodzie z przepisami bezpieczeństwa oraz obsługiwać nierzadko skomplikowane maszyny. Niestety wielu pracowników w tej branży nie zna wystarczajaco dobrze języka niemieckiego, a co za tym idzie: ma trudności ze zrozumieniem przepisów.

Dzięki szerokiej kampanii edukacyjnej branża usług sprzątania ma poprawić tę sytuację. Zgodnie z mottem: "Czyści specjaliści", przedstawiciele pracodawców i pracowników zaprezentowali w czwartek pakiet rozwiązań, mających na celu poprawę kwalifikacji personelu sprzątającego. W ramach nowego układu zbiorowego pracy, który ma wejść w życie w 2018 roku, cała niewykwalifikowana siła robocza będzie zachęcana do płatnych szkoleń.

60-godzinne kursy

Każdy z pracowników będzie mógł wziąć udział w 60-godzinnym kursie – podczas oficjalnych godzin pracy. Jednak aby uczestniczyć w szkoleniu, zainteresowani muszą najpierw wykazać, że mają opanowany język niemiecki na poziomie A2 (niższy średnio zaawansowany). Kto ma jeszcze braki językowe, może w wolnym czasie uczestniczyć w trzymiesięcznym płatnym kursie niemieckiego, który powienien przygotować go odpowiednio do dalszych szkoleń. 

Jak ważna jest właśnie znajomość niemieckiego, podkreślił na konferencji prasowej w Zurychu przedstawiciel przedsiębiorstwa zajmującego się czyszczeniem Stefan Honegger: "W naszej firmie zatrudniamy ludzi z ponad 100 krajów." Oprócz niemieckiego powszechnymi językami wśród pracowników są: albański, portugalski, tamilski lub serbski i włoski. Aby ta wielojęzyczność nie prowadziła do problemów, było by również dobrze ze strony przedsiębiorstwa, żeby zmotywowało swoich pracowników do nabycia lepszej znajomości języka niemieckiego – czytamy na łamach 20min.ch.

Więcej pieniędzy dla pracowników

Kursy przyniosą bezpośrednie korzyści również dla personelu. W myśl nowego  zbiorowego układu pracy, stawka godzinowa pracownika wzrośnie o jednego franka, gdy szkolenie zostanie zakończone pomyślnie. W nowym układzie pracy, płaca minimalna dla pracowników niewykwalifikowanych wynosi 18,80 franków na godzinę.

Nowy model szkolenia odpowiada także klientom firmy czyszczącej, dodaje Jürg Brechbühl, prezydent Allpura: "Wiele osób, które do nas przychodzą nie posiada należytych kwalifikacji."  – powiedział, cytowany przez 20minuten. Po odbyciu szkolenia, klienci będą mieli gwarancję, że czyszczenie zostanie przeprowadzone zgodnie z określonymi standardami. 

Związek zawodowy SYNA liczy, że dzięki nowym przepisom, liczba dni szkoleniowych w niemieckojęzycznej części Szwajcarii  w porównaniu do 2016 roku wzrośnie o około 30 procent. Rita Schiavi ze związku zawodowego UNIA wyjaśnia, że zakres tematyczny kursu jest bardzo zróżnicowany: "Waha się od podstawowej wiedzy w zakresie czyszczenia, do wyspecjalizowanej wiedzy o nietypowych metodach czyszczenia, takich jak czyszczenie urządzeń sanitarnych aż do bezpieczeństwa w miejscu pracy." Czy proponowane rozwiązania okażą się strzałem w dziesiątkę? 
 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.