Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szokujące prognozy cenowe: O ile zdrożeje żywność w Austrii?

zakupy

Zdaniem ekspertów McKinsey, spadku inflacji żywnościowej spodziewać można się dopiero w drugiej połowie 2023 roku.

Mieszkańcy Austrii muszą obecnie wydawać o 20% więcej na artykuły spożywcze w supermarkecie niż rok temu. Ceny gwałtownie wzrosły w ostatnich miesiącach.

Handel detaliczny artykułami spożywczymi był przedmiotem bieżącej debaty o inflacji. Rainer Will, rzecznik stowarzyszenia handlowego (austr. Handelsverband), wielokrotnie bronił swojej branży, nie przyjmując zarzutów o zawyżanie cen w handlu spożywczym. „Myli się tu przyczynę ze skutkiem” – wyjaśnił. Przyczyną drogich artykułów spożywczych są przede wszystkim horrendalne ceny za energię.

Spadek obrotów w handlu spożywczym o 7,1% 

Najnowszy bilans dla handlu detalicznego nie wygląda zbyt różowo. Najnowsze dane z raportu, przygotowanego przez McKinsey & Company i stowarzyszenie branżowe EuroCommerce pokazują, że sprzedaż w handlu detalicznym żywnością w całej Europie spadła o całe 7,1%, po uwzględnieniu inflacji. Dodatkowo odnotowano największy spadek zysków od pięciu lat.

Wynikająca z tego presja na marże, zaostrza wyścig o korzyści i prowadzi do rozrostu marek własnych, ostrzejszych negocjacji z dostawcami oraz wzrostu wydajności poprzez cyfryzację i automatyzację.

Kolejnym punktem raportu jest kształtowanie się inflacji żywnościowej. Zdaniem ekspertów, mimo ostatnich spadków cen surowców, minie jeszcze trochę czasu, zanim odprężenie stanie się zauważalne. Z analizy danych historycznych wynika, że ​​detaliczne ceny żywności dostosowują się do zmian cen surowców dopiero z opóźnieniem o około 6-12 miesięcy, co odpowiadałoby spadkowi inflacji cen żywności w drugiej połowie 2023 roku.

Rynek dostaw żywności szybko rośnie

Raport pokazuje również, że pomimo inflacji, klienci coraz częściej robią zakupy online, podczas gdy sprzedawcy detaliczni koncentrują się na tym, aby przynoszący dotychczas straty biznes online był rentowny. Dostawcy działający wyłącznie przez internet, rozwijają się szybciej niż firmy o ugruntowanej pozycji. Jeszcze chętniej niż same artykuły spożywcze, klienci wolą zamawiać gotowe dania. Rynek dostaw posiłków rośnie szybciej niż internetowa sprzedaż detaliczna artykułów spożywczych.

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.