Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Co drugie miejsce pracy zniknie

Wciąż postępująca digitalizacja odciśnie piętno na szwajcarskim rynku pracy. Na ile postęp technologii okaże się negatywny dla pracowników?

Przedsiębiorstwo doradcze Deloitte przeanalizowało wpływ digitalizacji na szwajcarski rynek pracy i przedstawił swoją prognozę na przyszłość, powołując się głównie na dane dwóch ekonomistów z Oxford University.

Kluczowe okazały się dwie tezy: „niemal połowa obecnych etatów w przemyśle przetwórczym zostanie prawdopodobnie zautomatyzowania do 2025 roku. Mimo tego digitalizacja przyniesie więcej nowych miejsc pracy niż ich pochłonie”, czytamy w gazecie „Nordwestschweiz”.

Zgodnie z prognozą Deloitte zagrożone są pewne zawody związane z świadczeniem usług określone pojęciem „ogólne zawody biurowe“. Dokładnie chodzi o 31 000 takich pracowników, których pracę niemal w całości przejmą maszyny. Podobna przyszłość czeka sprzedawców, ekspedientów i stolarzy meblowych. Do zagrożonych grup zawodowych należą także wszelkiego rodzaju pomocnicy, pracownicy branży metalurgicznej i spokrewnione z nimi zawody.

O swoją przyszłość nie muszą natomiast martwić się kierownicy oraz specjaliści od marketingu, podobnie jak pracownicy akademiccy.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to niezbyt optymistyczne perspektywy dla szwajcarskiego rynku pracy, jednak doradca z Deloitte, Markus Koch, uspokaja, że tak szybko pracy nikomu nie zabraknie. Z obliczeń wynika, że do 2025 roku powstanie 270 000 nowych miejsc pracy. Choć digitalizacja przemysłu przetwórczego jest nieunikniona, specjaliści są zdania, że etaty nie znikną, lecz zostaną zastąpione nowymi. Całkiem możliwe, że będzie ich nawet więcej niż dotychczas.

Koch przypomina o zmianach, jakie zaszły w rolnictwie. Przed dwoma stuleciami 70 procent mieszkańców Szwajcarii zajmowało się rolnictwem. Dziś to jedynie trzy procent ludności. Odwrotną sytuację obserwowaliśmy jednak w sektorze usługowym, gdzie z 8 procent zatrudnionej ludności zrobiło się 75 procent. Nie da się jednak ukryć, że współcześnie zmiany następują znacznie szybciej – nawet w przeciągu jednego pokolenia, co daje mało czasu na dopasowanie się do nowych tendencji.

Dotychczas duże zmiany przełożyły się pozytywnie na rynek pracy. Powstałe w przeciągu ostatnich 25 lat 800 000 etatów zawdzięczamy po części właśnie automatyzacji. Digitalizacja daje nowe możliwości, trzeba tylko korzystać z nich z głową.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.