Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Jak będzie wyglądać wizyta w restauracji?

W ramach kolejnego etapu uchylania obostrzeń w Szwajcarii już 11 maja zostaną otwarte restauracje. Szwajcarska branża gastronomiczna już zabezpiecza lokale. 

Już od poniedziałku restauracje w Szwajcarii będą znów mogły przyjmować klientów i serwować swoje specjalności stacjonarnie. Wszystko ma jednak się odbywać przy zachowaniu ścisłych zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz higieny. W imie ochrony personelu i klientów, przy jednym stole usiądzie maksymalnie 4 gości (nie dotyczy rodzin z dziećmi), a stoliki mają dzielić minimum dwa metry lub specjalne ścianki. Co więcej, restauracje będą zbierać dane osobowe swoich klientów.

Kliencie zostaw dane

W ramach ochrony każdy gość baru czy restauracji, musi zostawić obsłudze swoje dane – imię, nazwisko, numer telefonu. Personel uzupełni je o datę, godzinę oraz numer stolika. Dane mają być przechowywane przez 14 dni i pomóc w ugaszeniu potencjalnych nowych ognisk epidemii. Po upłynięciu dwóch tygodni dane mają zostać całkowicie zniszczone.

Kelnerzy bez maseczek

Prócz rejestru klientów, restauratorzy w Szwajcarii muszą również zapisywać, kto z obsługi odpowiadał za dany stolik. Te informacje również będą przechowywane przez co najmniej dwa tygodnie.

Właściciele są również zobowiązani do tego, by po każdym gościu zdezynfekować stolik, kartę oraz serwetki. Przy stoliku zasiądą maksymalnie cztery osoby, a wyjątek mają stanowić tylko rodzice z dziećmi. Wszyscy goście muszą siedzieć, a stoliki muszą być oddalone minimum o 2 metry od siebie, chyba że w lokalu zamontowano ścianki ochronne. 

Ponadto w punktach gastronomicznych nie będą odbywać się koncerty na żywo, nie będzie również możliwości, by zagrać w bilarda czy rzutki. To samo dotyczy pianin i fortepianów w barach hotelowych.  

Co ciekawe, obsługa lokalu nie jest zobowiązana do noszenia maseczek, mowa raczej o pilnym zaleceniu. Ciekawostką jest również fakt, że odstęp bezpieczeństwa obowiązuje również w toaletach. W przypadku, gdy nie ma innej możliwości, niektóre pisuary mogą zostać wyłączone z użytku.

Bez przypraw na stolikach

Bezpośredni kontakt z klientem, czy gościem jest surowo zabroniony. Z tego powodu obsługa nie może nawet odwiesić płaszcza. Co więcej, przedmioty, które mogą być dotykane przez wiele osób, nie będą rozstawiane po lokalach. Mowa m.in. o przyprawach, gazetach czy magazynach. Tablety i iPady przeznaczone dla gości albo pozostaną w szufladach, albo będą dezynfekowane. Podobnie będzie z przyprawami. Restauratorzy mogą również postawić obok nich środki dezynfekujące oraz chusteczki jednorazowe.

Środki higieniczne będą również czekać na klientów już przy wejściu do lokalu. 

Uwaga! Dla osób pracujących w gastronomii z pewnością ważna będzie informacja o tym, że to właściciel jest zobowiązany, by udostępnić personelowi potrzebne środki ochrony, jak maseczki czy płyn do dezynfekcji. Co więcej, pracownicy zakładający maski mają prawo zrobić sobie przerwę co dwie godziny. Przeziębieni pracownicy mają być natychmiast odsyłani do domu. Wystarczy jedno kichnięcie.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.