Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: „Nie” dla pracy tymczasowej

W żadnej innej branży nie pracuje tyle pracowników leasingowych co w budownictwie. Związki zawodowe biją na alarm.


Związek zawodowy Unia domaga się ograniczenia pracy tymczasowej, która w początkowym założeniu miała służyć pokryciu zapotrzebowania na pracowników podczas szczytu sezonu. Tymczasem przedsiębiorstwa nadużywają tej możliwości, co prowadzi w praktyce do wyzysku zatrudnionych. Nierzadko starsi pracownicy zostają zwolnieni, by następnie dostać umowę na czas określony – na gorszych warunkach. Zgodnie z informacjami Unii, liczba pracowników leasingowych w budownictwie jest sześciokrotnie wyższa niż w innych branżach.

Związkowcy z Unii są zaniepokojeni sytuacją, w której coraz częściej stałe miejsca pracy, zostają zamienione na stosunek pracy na granicy legalności. Dumping płacowy, sieć nieprzejrzystych powiązań między firmami oraz notoryczne obchodzenie prawa są nie lada wyzwaniem dla budownictwa. Z tego też powodu pracownicy żądają ograniczenia pracy sezonowej, prawa do stałego zatrudnienia po upływie określonego czasu oraz przejrzystego rejestru firm, w których obowiązuje umowa taryfowa.

Podobne nastroje panują pośród pracowników zrzeszonych w związku zawodowym Syna. Również stamtąd dobiegają głosy o ograniczeniu pracy tymczasowej, która w żadnym wypadku nie powinna być traktowana jako normalny stosunek pracy. Związek domaga się również regulacji dotyczących wstrzymania pracy na placach budowy z powodu złych warunków pogodowych, lepszej ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę i odprawy dla starszych pracowników. 

Na liście postulatów budowlańców ze związku Syna znajdziemy również zachowanie maksymalnego wymiaru czasu pracy, urlop wychowawczy dla ojców oraz więcej elastyczności. Pracownicy domagają się dni wolnych również wtedy, gdy dopisuje pogoda, jak i dłuższych wakacji latem. Ich zdaniem elastyczność nie powinna służyć tylko pracodawcy.

Źródło: 20min

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.