Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Pasażerowie SBB ofiarami phishingu!

Uwaga, to próba phishingu! Klienci Szwajcarskich Kolei Państwowych SBB otrzymują maile z rzekomego adresu SBB, w których są proszeni o uregulowanie wysokich płatności.

Jak informuje portal 20-Minuten, jeden z czytelników otrzymał e-mail od SBB z rachunkiem opiewającym na 767 franków. Tymczasem w ogóle nie kupował żadnego biletu. Całe szczęście, mężczyzna nie otworzył załącznika. Jak się później okazało, chodziło o próbę phishingu.

SBB poinformowało, że nie wysyła tego typu wiadomości elektronicznych. Koncern przestrzega, że chodzi o „nadużycie jego nazwy i adresów mailowych”. W rzeczywistości maile rozsyłane są ze skrzynek oszustów podrabiających dane . SBB radzi swoim klientom, by byli ostrożni otwierając załączniki z podejrzanych wiadomości. W razie wątpliwości lepiej je usunąć.

Ponadto należy nie zgadzać się na instalację żadnego oprogramowania czy aplikacji – nawet jeżeli wyglądają na takie, które poleca SBB. Eksperci radzą, by zabezpieczyć komputer programem antywirusowym, zaporą czy oprogramowaniem antyspyware. Warto dopilnować też o aktualizacje bez wirusów.

Phishing jest próbą wyłudzenia danych osobistych użytkowników internetowych, by później wykorzystać je przeciw tym osobom – np. opróżniając ich konto bankowe itp..

Źródło: 20min

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.