Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcarskie stoki narciarskie podnoszą ceny

narciarze siedzący na wyciągu narciarskich

W sobotę rozpoczęły się ferie w kolejnych szwajcarskich kantonach. Elastyczne modele cenowe powodują wzrost cen jednodniowego karnetu w niektórych ośrodkach narciarskich. Jest to szczególnie problematyczne dla rodzin.

Zimowe ferie rozpoczęły się w zeszłym tygodniu, szczególnie w kantonach wschodniej Szwajcarii. Każdy, kto spontanicznie zdecydował się spędzić dzień na nartach w Laax GR w sobotę 27 stycznia, zapłacił 105 franków za bilet jednodniowy. Bilet jeszcze nigdy w tym sezonie nie był tak drogi. Dla porównania, ośrodek narciarski rozpoczął sezon 1 grudnia w cenie 73,50 Franków za bilet jednodniowy. Odpowiada to wzrostowi cen o 43%.

Wraz z Belalp VS (69 franków), Brigels GR (67 franków), Chäserrugg SG (71 franków) i Zermatt VS (105 franków), Laax jest jednym z ośrodków narciarskich, w których cena biletu dziennego w styczniu była wyższa niż w okresie świąteczno-noworocznym. Ceny były niższe w takich ośrodkach jak Savognin GR, Leukerbad VS i Aletscharena VS.

Pojawiają się trendy

W prawie wszystkich regionach ceny biletów dziennych są tańsze w ciągu tygodnia niż w weekendy. Jednak w kilku obszarach, takich jak Arosa Lenzerheide GR i Scuol GR, ceny ledwo reagują na zmieniające się warunki i pozostają na tym samym poziomie.

Dynamiczny system cenowy, w którym ceny rosną wraz ze wzrostem popytu, wywołuje kontrowersje. Radna krajowa, Valérie Piller Carrard i berneński radny krajowy, Marc Jost, opisują system cenowy jako dyskryminujący rodziny. Rodzice z dziećmi w wieku szkolnym są zmuszeni do rezerwowania ferii narciarskich w czasie ferii szkolnych. Zarówno karnety narciarskie, jak i zakwaterowanie są w tym czasie droższe. Dyrektor Szwajcarskiego Stowarzyszenia Kolei Linowych, Berno Stoffel, odpowiedział natomiast, że rodziny mogą również skorzystać z niższych cen, jeśli dokonają rezerwacji odpowiednio wcześniej.

 

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.