Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zmiany, które wejdą w życie od lipca w Niemczech

Wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca w Niemczech zajdzie wiele zmian. Oto czego będą dotyczyły.

Obniżenie podatku VAT

Częścią pakietu pomocowego jest obniżenie podatku VAT czyli Mehrwertsteuer w Niemczech od 1 lipca na pół roku z 19% do 16%. Z kolei niższa stawka VAT zmniejszy się z 7% do 5%. Celem obniżenia podatku jest ożywienie gospodarki i zachęcenie mieszkańców kraju do zakupów. Według pierwszych symulacji ceny towarów sklepowych mogą spaść średnio o 1,6%. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie sklepy obniżą ceny dla klientów. Możliwe, że dzięki obniżce będą się starały podratować własny budżet, nie zmieniając cen dla kupujących. Duże sieci supermarketów i dyskonty ogłosiły jednak, że na pewno obniżą ceny dla klientów.

Częścią Koniunkturpaket jest także jednorazowy bonus na dziecko o wysokości 300 euro za pociechę. Subwencja ma pomóc przede wszystkim rodzinom o małych i średnich dochodach. Wypłata dodatku będzie podzielona na dwie raty i odbędzie się we wrześniu i październiku bieżącego roku. 

Wyższa emerytura

21 mln emerytów mieszkających w Niemczech otrzyma od 1 lipca więcej pieniędzy. Coroczna podwyżka emerytury wyniosła na zachodzie kraju 3,45% i na wschodzie 4,20%. Osoby mieszkające w tzw. nowych krajach związkowych mogą liczyć na większą podwyżkę, ponieważ od kilku lat trwa proces dopasowania stawek do takiego samego poziomu w całym kraju. Nie wszyscy emeryci otrzymają wyższą emeryturę już od lipca, niektórzy będą musieli poczekać na pieniądze nieco dłużej.

Zwierzęta domowe z koronawirusem z obowiązkiem meldunku

Według aktualnych badań do zarażeń zwierząt koronawirusem nie dochodzi zbyt często. By jednak zbadać lepiej sprawę, w kraju od 3 lipca wprowadzony zostanie obowiązek meldunku zainfekowanych zwierząt. By to sprawdzić, właściciele będą musieli więc zbadać swoich ulubieńców.

Zmiany dla handlowców

Rozporządzenie P2B (Platform-to-Business) dla handlowców wejdzie w życie 12 lipca. Dzięki zmianie mają oni zyskać większą ochronę prawną przeciwko internetowym biurom pośrednictwa i wyszukiwarkom, jak przykładowo Amazon czy Ebay. Rozporządzenie P2B zapewni większą jawność.

Poluzowanie zakazu wjazdu do Unii Europejskiej

Jeszcze do końca czerwca obowiązuje zakaz wjazdu do Unii Europejskiej dla mieszkańców państw nienależących do wspólnoty. Od lipca ma on zostać jednak stopniowo znoszony. Wszyscy podróżujący będą musieli przestrzegać reguł mających na celu zwalczenie pandemii w danym kraju.

Podróże poza Unię Europejską

Mimo iż dla 130 państw nienależących do UE ciągle obowiązuje ostrzeżenie o podróżowaniu, od lipca wyjazdy do tych państw powinny być ponownie możliwe. Przykładowo Egipt ma otworzyć się 1 lipca na turystów, także Malediwy już niedługo zezwolą na przyjazd zagranicznych urlopowiczów.

Koniec z ochroną najemców

Regulacja, która w ostatnich miesiącach zapewniała najemcom ochronę, jeśli ze względu na pandemię koronawirusa utracili dochód i nie byli w stanie opłacić czynszu, wygaśnie wraz z końcem czerwca w wielu niemieckich miastach.

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.