Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niepokojące dane ze stolicy Austrii

Dzieci w Wiedniu nie rozumieją nauczycieli

aktualmości, aktualności Austira, Wiedeń, pierwszoklaśicści, szkoła w Austrii
Zdjęcie: freepik
W Wiedniu, w dzielnicy Margareten nawet co trzeci pierwszoklasista zna język niemiecki na tyle dobrze, aby zrozumieć nauczyciela i nadążyć za zajęciami.

W całym Wiedniu 35,7% pierwszoklasistów jest prowadzonych jako tzw. uczniowie nadzwyczajni. Są to dzieci, które mówią i rozumieją język niemiecki zbyt słabo, aby wyciągać pełnię wiedzy z zajęć. Co jednak bardziej szokuje, to fakt, że 66,7% tych uczniów urodziło się w Austrii, a 77,5% z nich uczęszczało w kraju Mozarta do przedszkola przez co najmniej dwa lata.

Sytuacja jest szczególnie dramatyczna w pięciu dzielnicach Wiednia. W Margareten, Ottakring, Brigittenau, Favoriten i Meidling odsetek uczniów, którzy mówią słabo po niemiecku, wynosi ponad 50%. 

Większe wsparcie

“Władze miasta przyciągają niezliczoną liczbę uchodźców, a jednocześnie nie podejmują żadnych działań w celu integracji tych osób”, mówi Karol Mahrer, przedstawiciel Partii ӦVP cytowany przez portal Heute.

“Od dawna próbujemy udowodnić, że w Wiedniu potrzebne jest większe wsparcie dla przedszkoli i szkół. Zamiast podejmować skuteczne działania, władze po prostu odsuwają od siebie odpowiedzialność. Nic dziwnego, że wkrótce osiągniemy stan nierozwiązywalny. Domagamy się wyraźnej poprawy: mniejszych grup i obowiązku uczęszczania do przedszkola od 3 roku życia dla wszystkich, którzy nie znają języka niemieckiego w wystarczającym stopniu”, mówi Mahrer.

Porażka systemu edukacyjnego

“Jest to całkowita porażka polityki edukacyjnej i integracyjnej partii rządzącej”, mówi Harald Zierfuß, rzecznik ds. edukacji w stołecznej ӦVP. Dla niego dane z niektórych okręgów są „przerażające”. 

“Zbyt długo władze miasta zaniedbywały pomoc w przyswajaniu języka w wiedeńskich przedszkolach. Na 20 000 dzieci w wieku przedszkolnym, które potrzebują pomocy w języku niemieckim, przypada tylko 300 pełnoetatowych nauczycieli. Obserwujemy upadek wiedeńskiego systemu edukacji”, uważa Zierfuß.

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.