Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak zrealizować e-receptę?

recepta online

Elektroniczne recepty pojawiły się w polskich aptekach już w 2019 roku. Od tego czasu pacjenci chętnie z nich korzystają, ponieważ są bardzo wygodne i praktyczne. Zanim pójdziesz do apteki, wykupić lek, warto wiedzieć, jak można zrealizować e-receptę i co zrobić, gdy zgubisz do niej kod. Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym artykule!

E-receptę komfortowo uzyskasz bez wychodzenia z domu. Podczas konsultacji online otrzymasz dokument w formie wydruku, PDF-a lub kodu w SMS-ie. Z takiej usługi możesz skorzystać w serwisie https://halomed.pl/e-recepta. Wystarczy, że wypełnisz formularz i wpiszesz nazwę leku. Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Jak korzystać z e-recepty?

Korzystanie z e-recepty jest bardzo proste i intuicyjne. Mimo to warto wiedzieć, na jakich zasadach jest ona przyznawana i gdzie można ją wykupić. E-receptę możesz zrealizować w każdej aptece, która posiada na stanie dany lek. Pamiętaj, że na jednej e-recepcie może być zapisany tylko jeden lek. Jeśli lekarz musi przepisać Ci więcej leków, to wystawi receptę zbiorczą. Co to oznacza w praktyce? Recepta zbiorcza to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ otrzymasz na nią jeden 4-cyfrowy kod, a każdy lek możesz wykupić w innej aptece.

Termin ważności e-recepty najczęściej wynosi 30 dni. Ten okres ulegnie wydłużeniu, jeśli leki musisz stosować przez dłuższy czas. Maksymalnie lekarz może wystawić Ci e-receptę na rok na wskazaną przez niego liczbę opakowań. W takim wypadku nie możesz wykpić wszystkich leków od razu. E-receptę zrealizujesz na 120 dni kuracji, kolejną część kuracji będziesz mógł wykupić dopiero po upływie 3/4 okresu, na który zrealizowano receptę.

Problemy z realizacją e-recepty – o czym trzeba pamiętać?

Zrealizowanie e-recepty jest dużo łatwiejsze niż jej papierowego odpowiednika. Taki dokument jest czytelny, od razu pojawia się w systemie i nie budzi żadnych zastrzeżeń. Mimo to pacjenci mogą napotkać pewne problemy, podczas realizacji e-recepty. Dzieje się tak, gdy pacjent przez przypadek skasuje SMS lub e-mail z kodem recepty. Wówczas samo podanie PESEL-u nie wystarczy. Musisz zadzwonić do lekarza, który wystawiał Ci receptę i poprosić o ponowne podanie kodu.

Kolejnym problemem może być termin ważności e-recepty. Jeśli zapomnisz lub nie zdążysz wykupić leku we wskazanym terminie, Twoja e-recepta straci ważność. W takim wypadku trzeba jeszcze raz zgłosić się do lekarza, aby wypisał nową e-receptę. Jeśli przepisany lek jest niedostępny w Twojej aptece i masz problem z jego wykupieniem, również warto zgłosić się do lekarza. Specjalista może zaproponować Ci zamiennik o takim samym składzie, dzięki czemu będziesz mógł od razu rozpocząć kurację.

Przeczytaj również: Dermatolog online – kiedy może Ci pomóc?

E-receptę możesz też zrealizować online. W takiej sytuacji lek zostanie dostarczony do wskazanej przez Ciebie apteki, gdzie będziesz mógł bezpiecznie go odebrać. Jest to bardzo wygodna opcja dla osób, które regularnie przyjmują określone grupy leków i nie chcą tracić czasu na stanie w kolejkach.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.