Szukaj
Close this search box.
 • Polski
 • Українська

Oktoberfest 2023: Ile kosztują stoły, piwo i karuzele w tym roku?

kelner z piwem

Również w 2023 roku na święcie piwa w Monachium będzie się działo. Liczne atrakcje, oraz wspaniała atmosfera z pewnością przyciągną wielu gości. Jakie ceny za piwo, karuzele i rezerwacje stolików będą na nich czekać? Pewne jest, że tanio nie będzie...

Oprócz litra piwa dla wielu gości na Oktoberfeście klasykiem są kurczaki z grilla czy przejażdżka kolejką górską. W takim wypadku należy zabrać ze sobą wystarczającą ilość pieniędzy, aby miło spędzić czas na Theresienwiese w Monachium. Od 16 września do 3 października będzie trwać największe święto piwa – Oktoberfest 2023.

Ceny napojów

Zdecydowanie najbardziej znaną atrakcją Oktoberfestu jest piwo. Litr bawarskiego piwa w tym roku kosztuje od 12,60 do 14,50 euro.Ceny piwa są średnio o 6,12% wyższe niż podczas ostatniego Oktoberfestu w 2022 roku.

Najniższa cena piwa czeka w namiocie (Oide Wiesn i wynosi 12,60 euro. Najdroższe kufle, po 14,50 euro, znajdują się w Käfer Wiesn-Schänke, Marstall i Schützen-Festzelt.

Szczególnie drogie jest piwo pszeniczne (Weißbier) w namiocie winiarskim, bo kosztuje aż 17,40 euro.

Wzrosły także ceny napojów bezalkoholowych. Litr wody kosztuje obecnie 10,04 euro zamiast 9,67 euro (2022 rok), a lemoniada – 11,17 euro za litr w porównaniu z 10,35 euro w roku poprzednim.

Nowością w tym roku są dystrybutory wody, z których goście Oktoberfestu mogą napić się wody pitnej.

Koszty rezerwacji stolików na Oktoberfest

Stoliki można rezerwować w większości namiotów. Jeżeli planujesz wizytę w 10 lub więcej osób, warto zastanowić się nad tą opcją. Rezerwacje stolików są bezpłatne.

Ale gości, którzy wybierają się spontanicznie na imprezę, mogą odetchnąć z ulgą, zawsze są miejsca, których nie da się zarezerwować. Rezerwacji stolika w wybranym namiocie dokonuje się online lub telefonicznie.

Tyle kosztują przejazdy na karuzelach

Znane są wstępne informacje na temat cen przejażdżek na karuzelach. Tutaj należy się spodziewać kosztów od 2,50 euro do 12,50 euro:

 • Diabelski młyn kosztuje 10 euro
 • Olympia Looping kosztuje 12,50 euro
 • Alpina Bahn kosztuje 10 euro
 • Pociągi Ghost kosztują od 7,50 do 9 euro
 • Przejażdżki dla dzieci kosztują od 3 do 3,50 euro
 • Teatrzyk kukiełkowy kosztuje  2,50 euro
 • Autoscooter kosztuje  4 euro
 • Diabelskie koło kosztuje  5 euro
 • Teatr iluzji Schichtl kosztuje 8 euro
 • Freefall Tower kosztuje od 9 do 10 euro
 • Nowość Mr. Gravity kosztuje 6,50 euro

Dla dzieci obowiązują zniżki. Wskazówka dla rodzin, które chcą wydać trochę mniej: w każdy wtorek na Oktoberfest jest dzień dziecka i rodziny, wtedy obowiązują niższe ceny. Ceny biletów na Oidn Wiesn są również tańsze.

Oktoberfest w liczbach:

 • Odwiedzający: Co roku na Wiesn przyjeżdża około 6 milionów gości, rekord z 1985 roku wyniósł 7,1 miliona. W 2016 r. zła pogoda i strach przed terroryzmem zmniejszyły tę liczbę do 5,6 miliona. Na ostatnim Oktoberfeście przed pandemią w 2019 roku gościło 6,3 mln ludzi.
 • Teren: Teren, na którym odbywa się Wiesn ma 34,5 hektara – to niewiele jak na tak dużą liczbę odwiedzających. Przed pandemią w mocny dzień na tym obszarze gromadziło się nawet 400.000 ludzi.
 • Wartość ekonomiczna: W 2019 roku odwiedzający zostawili na Oktoberfeście prawie 1,3 miliarda euro. Według organizatorów w 2019 roku goście wydali bezpośrednio na Oktoberfest średnio 70 euro na osobę. Goście zewnętrzni pozostawili w mieście kolejne 289 milionów euro na jedzenie, zakupy, przejazdy taksówkami i transport publiczny. Na noclegi i gastronomię wydali kolejne 513 mln euro.
 • Pracownicy: Zatrudnionych jest około 8.000 pracowników stałych i 5.000 pracowników tymczasowych.
 • Namioty piwne: są gigantyczne. Największy jest Hofbräuzelt z prawie 10.000 miejsc, oraz z dodatkowym ogródkiem piwnym. Wszystkie namioty razem oferują około 120.000 miejsc.
 • Jedzenie i napoje: W 2019 roku goście wypili 7,8 mln litrów piwa. Ponadto skonsumowali prawie 435.000 pieczonych kurczaków, 125 wołów i 30 cieląt. Plus 42,5 tony prażonych migdałów.
 • Kufle do piwa: Uważni ochroniarze zabrali od „kolekcjonerów” w namiotach i przy wyjściach z terenu Wiesn prawie 97.000 kufli.
 • Toalety: około 1400 miejsc siedzących, kilometr miejsc stojących (pisuary) i 43 toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Korzystanie z WC nic nie kosztuje, ale oczywiście mile widziany jest napiwek dla pracowników.
 • Tradycyjna parada strojów i strzelców (Trachten- und Schützenzug) w pierwszą niedzielę: Udział bierze w niej do 9.000 uczestników, a cały pochód ma długość siedmiu kilometrów i jest jednym z największych na świecie.
 • Środowisko: odpady resztkowe i zużycie wody stosunkowo spadły. Liczby w dalszym ciągu są jednak ogromne. Zużycie energii elektrycznej wynosi około trzech milionów kilowatogodzin, a zużycie gazu około 2 milionów kilowatogodzin. Zużycie wody to 105.000 metrów sześciennych. Odpady resztkowe dają prawie 900 ton, resztki jedzenia i kości to około 580 ton. Rozbite szkło to aż 80 ton.
 • Zgubiony majątek podczas imprezy to dobre 4100 przedmiotów, w tym 950 dowodów osobistych i kart kredytowych, 660 portfeli, 640 sztuk odzieży, 585 telefonów komórkowych, 300 kluczy, 180 par okularów. Imprezowicze gubią równie inne przedmioty. Do najciekawszych należą: wąż prysznicowy w oryginalnym opakowaniu, odkurzacz ręczny, miarka, sitko kuchenne, dwie obrączki, kule oraz sztuczna szczęka. Biuro rzeczy znalezionych na Oktoberfest znajduje się za namiotem Schottenhammel w centrum serwisowym, przy wejściu do linii metra.

Historia. Pierwszy Oktoberfest zaczął się od ślubu

Na pierwszym Oktoberfeście w Monachium ponad 200 lat temu nie było nawet namiotów, tylko otwarte stoiska: pierwszy Oktoberfest był królewskim weselem. Całe Monachium świętowało, gdy książę koronny Ludwig – późniejszy król Ludwik I – poślubił księżniczkę Teresę z Saxe-Hildburghausen w październiku 1810 roku. Punktem kulminacyjnym i zakończeniem pięciodniowych obchodów były wyścigi konne, które odbyły się 17 października. Teren, znajdujący się wówczas tuż za bramami miasta, na cześć panny młodej nazwano Theresienwiese.

 

Źródło: focus

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.