Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kolejny strajk kolei w Niemczech! Co powinni wiedzieć podróżujący?

czerwone światło na torach

Związek Zawodowy Niemieckich Maszynistów (Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer - GDL) wezwał wieczorem do strajku ostrzegawczego, który ma się odbyć w dzisiejszy wieczór. Od środy (15.11) od godz. 22.00 do czwartku godz. 18.00 ruch kolejowy będzie utrudniony lub całkowicie wstrzymany.

Dotyczy to transportu dalekobieżnego, regionalnego i towarowego. Do strajku wzywani są nie tylko maszyniści, ale także cała załoga pociągów oraz pracownicy infrastruktury, na przykład dyspozytorzy w nastawniach. Bez nich ruchu na szynach byłby niemożliwy.

Masywne skutki

Nie jest pewne, czy podczas 20-godzinnego strajku w ogóle będą kursowały pociągi. Deutsche Bahn ogłosiła, że ​​spodziewa się „ogromnego wpływu” strajku na funkcjonowanie kolei.

Zdaniem spółki, oferta przejazdów zostanie znacznie zmniejszona. “Jeżeli istnieje taka możliwość, warto dzisiaj pojechać wcześniej”, radzi kolej. Do kursów w czasie strajku kolej wykorzystuje dłuższe pociągi z większą liczbą miejsc, aby móc dowieźć jak najwięcej osób do celu. Kolej nie można jednak zagwarantować, że dany przejazd pociągu się odbędzie.

Przypisanie biletu do konkretnego połączenia zostało odwołane

Ważną informacją dla podróżujących jest to, że przypisanie biletu do konkretnego połączenia zostało zniesione. Każdy, kto zaplanował podróż na środę lub czwartek, może – nawet mając bilet na konkretne połączenie kolejowe – pojechać późniejszym pociągiem.

„W ramach szczególnego gestu dobrej woli podróżujący mogą przesunąć termin podróży i pojechać już wcześniej w środę” – podaje kolej. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś posiada bilet na dzisiejszy wieczór, powinien sprawdzić, czy może skorzystać z wcześniejszego połączenia w trakcie dnia.

„Bilet ważny jest na przejazd do pierwotnego miejsca docelowego, nawet przy zmienionej trasie” – informuje kolej.

Pociągi odwołane w całym kraju

W całym kraju należy spodziewać się odwołań kursów pociągów oraz innych ograniczeń. Szef związku, Claus Weselsky, chce zwiększyć presję na pracodawców w negocjacjach w sprawie układów zbiorowych już kilka dni po pierwszej turze negocjacji. Nie wiadomo jeszcze na ten moment, czy negocjacje między związkiem a koleją będą kontynuowane w czwartek i piątek.

Prawa podczas strajku

Każdemu, kogo dotknie strajk i nie będzie chciał już podróżować, przysługuje bezpłatny zwrot kosztów biletu kolejowego i rezerwacji miejsca. W przypadku biletów zakupionych on-line, anulacji można także dokonać przez internet (wniosek na koncie klienta). W przeciwnym przypadku należy złożyć wniosek o formularz dotyczący praw pasażera.

Jeżeli pociąg zostanie odwołany z powodu strajku lub pasażer nie zdąży na kolejne połączenie, może bez dodatkowych opłat przesiąść się na inny pociąg – jeśli taki pociąg kursuje. Pasażerowie również mogą przesiąść się do innego pociągu, jeśli spodziewają się, że ich pociąg dotrze do celu z opóźnieniem większym niż 20 minut.

Jeśli ktoś zamiast tego pojedzie droższym pociągiem, na przykład ICE zamiast pociągu lokalnego, musi początkowo uiścić dopłatę, ale później może zawnioskować o zwrot pieniędzy.

 

Źródło: bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.